גם לבנון מצטרפת לטרנד המשטים לעזה

אחרי טורקיה ואירן, גם בלבנון מתכוונים לשלוח בקרוב ספינת סיוע מיוחדת לרצועת עזה, במטרה לשבור המצור - כך מדווחים כלי תקשורת לבנוניים ופלסטיניים. המשט מאירן צפוי לצאת לכיוון הרצועה בסוף השבוע

מצטרפת ל"גל המשטים" לכיוון הרצועה: בלבנון מתכוונים לשלוח בקרוב ספינה ועליה סיוע הומניטרי לרצועת עזה - כך מדווחים הבוקר כלי תקשורת פלסטיניים ולבנוניים. זאת, על פי הדיווחים, כמענה לקריאתו בסוף השבוע של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, לשלוח מה שיותר סיוע מהים לרצועה.

אם אכן נכונים הדיווחים, הרי שאין מדובר בפעם הראשונה שנשלח סיוע הומניטרי מלבנון לרצועת עזה, במטרה לשבור את המצור. לפני כשנתיים עצרו כוחות צה"ל את המשט, טרם כניסתו למים הטריטוריאליים של עזה.

אמש דיווח לראשונה פרשננו אהוד יערי, כי הסהר האדום האירני, באישור מלא של משרד החוץ האירני, ישלח בסוף השבוע שתי ספינות אירניות לכיוון רצועת עזה, אחת עם מתנדבים והשנייה עם סיוע הומניטרי. שתי הספינות צפויות לצאת מנמל בנדר עבאס לכיוון תעלת סואץ, האחת עמוסה בציוד רפואי והומניטרי, והשנייה עמוסה ב"מתנדבים" שתפקידם לא ברור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על המשט האירני? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהמשך, כך על פי הדיווח בתקשורת האירנית, צפוי לצאת לאזור מצרים מסוק עם 30 טונות של סיוע הומניטרי המועד לרצועת עזה. לאחר נחיתת המסוק יועבר ממנו הסיוע ההומניטרי דרך מעבר רפיח, כך לפחות מקווים האירנים.

בשלב הבא צפויה לצאת מאירן גם "ספינת בית חולים" ועליה ציוד רפואי רב שתעגון באופן קבוע מול חופי עזה. מדובר לא רק בפרובוקציה נגד ישראל ומצרים, אלא צעד מסוכן ביותר שעלול לגרום למלחמה כוללת באזור.

"כוחות הצי האירני מוכנים ללוות את המשט"

אתמול פורסם לראשונה על הפרובוקציה האירנית שבדרך לישראל, כשכוחות עילית של משמרות המהפכה האירנים טענו כי הם מוכנים ללוות את ספינות המטען שמנסות לשבור המצור על רצועת עזה ולהביא סיוע לתושבי הרצועה. 

דוברו של חמנאי אמר לסוכנות הידיעות האירנית כי "כוחות הצי האירני מוכנים ללוות את משטי השלום לרצועה בכל הכוח והיכולת שלהם". במשמרות המהפכה מיהרו להגיב לדברים ומסרו כי "אם המנהיג העליון יוציא הוראה כזו, כוחות משמרות המהפכה יעשו כמיטב יכולתם כדי להגן על ספינות המשט".

בלי קשר לפרובוקציה האירנית המתוכננת, בקהילה הבינלאומית חוששים מכוונתו של ראש ממשלת טורקיה, רג'ב טאיפ ארדואן, ללוות יחד עם ספינות מלחמה טורקיות את המשטים העתידיים לרצועת עזה. העיתון הלבנוני ""אל-מוסתקבל" דיווח בסוף השבוע, על פי מקורות טורקיים, כי ראש הממשלה ארדואן שוקל לבוא בעצמו לעזה כדי לשבור את המצור על הרצועה, אולם עד כה לא התקבל כל אימות לכוונתו זו של ארדואן.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

האם רויטרס ערכה את תמונות המשט?

עוזי דיין: אם ארדואן ישוט לעזה - צריך להטביע אותו

טורקיה טוענת: ההרוגים נורו 30 פעם מטווח קרוב

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"

צפו: הח"כים במתקפה על זועבי

עדויות המשתתפים במשט: "החיילים כיוונו נשק לראש של תינוק"