צה"ל החליט: תוקם ועדת בדיקה

בזמן ששרי השביעייה עדיין מתחבטים איזו ועדה, אם בכלל, להקים לבדיקת תוצאות אירועי המשט, בצה"ל כבר החליטו למנות את האלוף (במיל') גיורא איילנד לעמוד בראש ועדת הבדיקה הצבאית. מדובר בצעד חריג שכן בדרך כלל מסתמך הצבא על תחקירים פנימיים

צעד ראשון לקראת ועדת חקירה? הרמטכ"ל גבי אשכנזי מינה היום את האלוף במילואים גיורא איילנד לעמוד בראש צוות בדיקה צה"לי לפעולות השייטת במשט לעזה בשבוע שעבר. בפני צוות הבדיקה יוצגו כל התחקירים שנערכו בעקבות התקרית.

לצדו של האלוף אילנד יהיו חברים בוועדת הבדיקה גם תא"ל אביב כוכבי, לשעבר ראש חטיבת מבצעים במטכ"ל, ותא"ל יובל חלמיש, לשעבר קצין מודיעין ראשי. יחד איתם מונה לוועדה גם איש חיל הים לשעבר אלוף משנה בן ציון דעבול.

הרמטכ"ל הסמיך את חברי הוועדה לזמן בפניהן למתן עדות את כל מי שימצאו לנכון. כמו כן, הוסמכה הוועדה לבדוק את כל תהליך קבלת ההחלטות שהוביל להשתלטות על ה"מרמרה". בסוף חודש יולי צפויה הוועדה להגיש את מסקנותיה לרמטכ"ל.

 הצוות בראשותו של איילנד צפוי להיעזר בלקחים של התחקירים הפנימיים שנערכו בצה"ל ולבדוק את כלל הגופים שקשורים למשט. הוועדה אף עתידה לתחקר גורמים מקצועיים נוספים שלא קשורים למשט עצמו, על מנת לקבל את חוות דעתם.

 מדובר בהחלטה מאוד לא שגרתית של הרמטכ"ל, מאחר שבמקרים דומים העדיפו בצבא להסתפק בתחקירים הפנימיים. יש לציין גם כי הוועדה הנוכחית לא צפויה להחליף את ועדת הבדיקה אשר עשויה להיות מוקמת על ידי הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על המשט האירני? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

2 ספינות אירניות בדרך לרצועת עזה

האם רויטרס ערכה את תמונות המשט?

עוזי דיין: אם ארדואן ישוט לעזה - צריך להטביע אותו

טורקיה טוענת: ההרוגים נורו 30 פעם מטווח קרוב

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"

צפו: הח"כים במתקפה על זועבי

עדויות המשתתפים במשט: "החיילים כיוונו נשק לראש של תינוק"