2 ספינות אירניות בדרך לרצועת עזה

פרסום ראשון: 2 ספינות אירניות, אחת עם מתנדבים והשנייה עם סיוע הומניטרי, ייצאו בסוף השבוע בדרכן לרצועת עזה - כך לדברי משרד החוץ האירני. אנשיו של אחמדינג'אד מתכננים גם "ספינת בית חולים" שתעגון באופן קבוע מול חופי עזה. פרובוקציה או צעד מסוכן בדרך למלחמה?

האם הספינות האירניות כבר נמצאות בדרכן לישראל? הערב אנחנו מדווחים לראשונה כי הסהר האדום האירני, באישור מלא של משרד החוץ האירני, משגר לאזורנו שתי ספינות אירניות, אחת עם מתנדבים והשנייה עם סיוע הומניטרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על המשט האירני? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שתי הספינות ייצאו בסוף השבוע מנמל בנדר עבאס לכיוון תעלת סואץ, האחת עמוסה בציוד רפואי והומניטרי, והשנייה עמוסה ב"מתנדבים" שתפקידם לא ברור.

בהמשך, כך על פי הדיווח בתקשורת האירנית, צפוי לצאת לאזור מצרים מסוק עם 30 טונות של סיוע הומניטרי המועד לרצועת עזה. לאחר נחיתת המסוק יועבר ממנו הסיוע ההומניטרי דרך מעבר רפיח, כך לפחות מקווים האירנים.

בשלב הבא צפויה לצאת מאירן גם "ספינת בית חולים" ועליה ציוד רפואי רב שתעגון באופן קבוע מול חופי עזה. מדובר לא רק בפרובוקציה נגד ישראל ומצרים, אלא צעד מסוכן ביותר שעלול לגרום למלחמה כוללת באזור.

"כוחות הצי האירני מוכנים ללוות את המשט"

אתמול פורסם לראשונה על הפרובוקציה האירנית שבדרך לישראל, כשכוחות עילית של משמרות המהפכה האירנים טענו כי הם מוכנים ללוות את ספינות המטען שמנסות לשבור המצור על רצועת עזה ולהביא סיוע לתושבי הרצועה. 

דוברו של חמנאי אמר לסוכנות הידיעות האירנית כי "כוחות הצי האירני מוכנים ללוות את משטי השלום לרצועה בכל הכוח והיכולת שלהם". במשמרות המהפכה מיהרו להגיב לדברים ומסרו כי "אם המנהיג העליון יוציא הוראה כזו, כוחות משמרות המהפכה יעשו כמיטב יכולתם כדי להגן על ספינות המשט".

גם ארדואן רוצה ללוות את המשט?

בלי קשר לפרובוקציה האירנית המתוכננת, בקהילה הבינלאומית חוששים מכוונתו של ראש ממשלת טורקיה, רג'ב טאיפ ארדואן, ללוות יחד עם ספינות מלחמה טורקיות את המשטים העתידיים לרצועת עזה. העיתון הלבנוני ""אל-מוסתקבל" דיווח בסוף השבוע, על פי מקורות טורקיים, כי ראש הממשלה ארדואן שוקל לבוא בעצמו לעזה כדי לשבור את המצור על הרצועה, אולם עד כה לא התקבל כל אימות לכוונתו זו של ארדואן.

היום, בפתח "וועידת השנאה" בטורקיה, נשא ארדואן נאום תקיף ביותר במסיבת העיתונאים עם עמיתו נשיא סוריה אסד, ואמר כי הוא שמח על כך שסוריה, בעלת בריתו, תומכת בו במאמצים נגד ישראל. "כל ניסיון לשבור את המצור על עזה הוא בהחלט מבורך", אמר ארדואן, "זה פשע נגד האנושות ואין שום סיכוי שהפשע הזה יעמוד אחד לאחד עם עקרונות אוניברסליים בינלאומיים".

"תושבי עזה נמצאים בתוך כלא וצריך לפתוח את המצור מעל רצועת עזה", הוסיף ארדואן, "הפשע שישראל מבצעת אינו הומני. אנחנו לא יכולים להישאר בשקט לאור שפיכת הדמים והפשע".

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

האם רויטרס ערכה את תמונות המשט?

עוזי דיין: אם ארדואן ישוט לעזה - צריך להטביע אותו

טורקיה טוענת: ההרוגים נורו 30 פעם מטווח קרוב

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"

צפו: הח"כים במתקפה על זועבי

עדויות המשתתפים במשט: "החיילים כיוונו נשק לראש של תינוק"