בניהו: "יחידה אחרת הייתה מסיימת עם 70 הרוגים"

פעולת ההשתלטות על ספינת ה"מאווי מרמרה" בתחילת השבוע הצריכו הסברה נמרצת מצד ישראל - שמותקפת מכל עבר על תוקפנותה כלפי "פעילי שלום". דובר צהל תא"ל אבי בניהו מספר על הפקת הלקחים, ומצהיר: "לא יכולנו לנצח בסיטואציה הזו - גם בעתיד לא נשדר מבצעים בשידור חי"

שבוע לא קל עבר על יחידת דובר צה"ל. לאחר הלחימה על סיפון ה"מרמרה" החלה לחימה תקשורתית שבה נדרשה היחידה לעבוד בכל הכוח. מי שפיקד על מבצע הסברה של הלוחמים היה דובר צה"ל, תא"ל אבי בניהו, שמצהיר: "לוחמי השייטת עשו עבודה מעולה".

"המרמרה הייתה אוניה חריגה במובן הזה שהיו על אנשים שתכננו להרוג את לוחמי צה"ל", אומר דובר צה"ל בראיון לתכנית "פגוש את העיתונות ומודה " לא ידענו שיש עליה פעילים אלימים עם גרזנים, עם סכינים ועם מסיכות אב"כ - נמצאו 200 מסיכות אב"כ על הסיפון".

לשאלה מדוע לא נערכו בצה"ל עם מודיעין מוקדם, אומר בניהו כי "יכול להיות שמעכשיו יהיה צורך להגביר את הפיקוח על ארגוני הטרור הללו. בסך הכל יכולת המודיעין היא מוגבלת ולא בחרנו להשקיע באיסוף מודיעין אחר ארגוני שלום".

לדברי תא"ל בניהו, ישראל נמצאת במסע הסתה מטורף. "אני שמח שעצרנו את המשט הזה בסופו של דבר, ואיני מתנצל על כל שלא נהרג אף לוחם", אמר דובר צה"ל. "ברור לי שאם יחידה אחרת הייתה על הסיפון - היינו מסיימים עם 70 הרוגים".

צד אחד יצא למבצע פרובוקציה - אנחנו יצאנו למבצע צבאי

בנושא ההסברה אומר בניהו כי המאמץ הוא משותף למשרד החוץ ולדובר צה"ל. "מה שלא היינו עושים - לא היינו יכולים לנצח בסיטואציה הזו. בסך הכל נערכנו מראש ובפעם הראשונה צה"ל הקצה שני מסוקים שנערכו לתעד את חומרי התקיפה. אפילו נתנו עדיפות לכלי תקשורת מחו"ל על פני כלי התקשורת הישראליים בפרסום התמונות".

למרות זאת, נדמה שההסברה הישראלית נחלה כישלון בגלל הזמן הרב שעבר מרגע המבצע עד פרסום התמונות. "אנחנו לא משדרים מבצעים בשידור חי, ולא נעשה את זה מסיבות של ביטחון שדה. צד אחד יצא למבצע פרובוקציה - אנחנו יצאנו למבצע צבאי", אמר בניהו והוסיף כי ההסבר לכך שההשתלטות היום לא הסתיימה בלחימה נעוצה לדברי בניהו באופי הפעילים. "החברים שהיו היום על הספינה קיבלו את מנת התקשורת שלהם והם לא היו מעוניינים בעימות".

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

לבני: "טורקיה צריכה לבחור צד"

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"

צפו: הח"כים במתקפה על זועבי

עדויות המשתתפים במשט: "החיילים כיוונו נשק לראש של תינוק"

חזית חדשה: ראניה מלכת ירדן נגד מדינת ישראל

מפקד הכוח: הנוסעים חיכו לנו עם סכינים שלופות

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון