חיילי השייטת מספרים: ראינו את הרצח בעיניים

במבצע ההשתלטות של צה"ל על ספינת "המרמרה הכחולה" שהייתה בדרכה לחופי עזה, הותקפו חיילי השייטת על ידי הפעילים. היום הם מספרים כי ברגע שירדו מהמסוק הם הבינו שהם נמצאים בסכנת חיים. בפעם הבאה, הם אומרים שיהיו מוכנים לכל תרחיש אפשרי

חיילי השייטת שהשתלטו על הספינה הטורקית "המרמרה הכחולה" שהייתה בדרכה לחופי עזה, התראיינו  ל"אולפן שישי" ומשחזרים את הרגעים הראשונים שעלו על הסיפון וכיצד הותקפו על ידי הנוסעים שהמתינו להם מצוידים בכלי נשק.

"איך שזה מתחיל, בדיוק שאתה יורד מהחבל מהמסוק, אתה מבין שאתה בסכנת חיים" אמר אחד החיילים והוסיף "אתה מוקף בגרזנים, אתה רואה להם את הרצח בעיניים, את האלות והסכינים שעפים אליך" ומספר בראיון כי היה מוכרח לשלוף את אקדחו ולירות בתוקפים.

רס"ל א' מספר כי "באנו לפגוש בפעילי שלום ונתקלנו במחבלים" והוסיף כי מה שבטוח זה שבפעם הבאה הוא יהיה פחות מופתע ומוכן לכל תרחיש אפשרי.

מפקד בקומנדו משחזר את המבצע

יום לאחר מבצע ההשתלטות על הספינות שעשו דרכן לעזה שיחזר סרן א', מפקד צוות בקומנדו הימי, את הפעולה והעיד: "התחושות טובות".

למרות הביקורת, משוכנע הקצין כי הוא וחייליו עמדו במשימה בהצלחה ומדגיש כי מדובר ב"מבצע מורכב מאוד".

סרן א' מספר כי ציפה לתגובות אחרות ושהופתע מקבלת הפנים הצוננת. "אני לא מסכים עם מרבית הדברים בכלי התקשורת", מתרעם הקצין ומבקש להבהיר מספר דברים.

"צריכים להבין שנשלחנו כיחידה על ידי פיקוד הצבא למשימה מורכבת כדי לעצור משט של כלי שיט גדולים וביצענו את המשימה", אומר הקצין. "לא הופתענו. נערכנו בכל ההיבטים: החל מהתכנון, דרך התדרוך וגם בתרגולים. למרות השמועות בתקשורת, כל החיילים היו מצוידים גם בנשק חם".

גם לגבי הטענות כי ניתן היה לבצע את הפעולה בצורה פחות פוגעת, יש לקצין השגות. "פעלנו מול הערכים של צה"ל בדגש על טוהר הנשק", הוא מציין. "עבדנו בסלקטיביות הנדרשת. בסופו של דבר, הייתה התנגדות מאוד גדולה, בעיקר במרמרה, שהצריכה השתלטות אגרסיבית. ברגע שהבנו שדרך הפעולה דומה לאירוע של פח"ע, שמדובר בחבורה של מחבלים שרצו לפגוע בנו - פעלנו בהתאם".

גלשתם כבר בדף של חדשות 2 בפייסבוק?

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

מפקד הכוח: הנוסעים חיכו לנו עם סכינים שלופות

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון

עדות מהספינה: חיילים קפצו למים כדי להינצל

בעקבות התקרית: אזהרת מסע לטורקיה

חמאס: חבר פרלמנט טורקי נהרג

הרמטכ"ל: צריך להיערך למהומות בגזרות נוספות

התקרית הימית - שאלות ותשובות

איך דיווחו על העימות בעולם?

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות