תוגברה האבטחה סביב מפקד חיל הים

בעקבות ההתפתחויות סביב השתלטות לוחמי השייטת על המשט לעזה, הוחלט להגביר את האבטחה סביב מפקד חיל הים האלוף מרום וסביב דובר צה"ל. החשש הוא שגורמים שונים ינסו לפגוע בקצינים בעקבות מותם של פעילי המשט הטורקי

חשש מנקמה בבכירים בצה"ל: בעקבות ההתפתחויות סביב המשט הטורקי החליטו בצה"ל לתגבר את האבטחה סביב מפקד חיל הים אליעזר מרום צ'ייני. זאת, מחשש שגורמים שונים ינסו לפגוע בו כנקמה על עצירת המשט לעזה.

מלבד דרג המפקדים, גם מערך ההסברה נמצא בסכנה. נוסף לאלום מרום, התקבל מידע שהוביל להחלטה להציב אבטחה גם סביב ביתו של דובר צה"ל תת אלוף אבי בניהו.

מבצע ההשתלטות של לוחמי השייטת על הספינה "מרמרה" הסתיים במותם של תשעה פעילים, אשר גרר ביקורת קשה כלפי ישראל. למרות פרסום התמונות לפיהן הפעילים תקפו את לוחמי השייטת שהגיעו בחלקם לא חמושים, הטורקים ממשיכים לטעון שישראל ביצעה טבח לא מוצדק.

המשט הבא מצטייד בנמל בטורקיה

ספינה נוספת צפויה להגיע בסוף השבוע במסגרת המשט הטורקי. מוקדם יותר דיווחה רשת CNN כי הספינה האירית "רייצ'ל קורי", שמפליגה לכיוון רצועת עזה בכוונה להסיר את המצור, שבה על עקבותיה ועגנה בנמל טורקי. ההערכה היא כי אנשי הצוות של הספינה מצטיידים באמצעי שידור נוספים, מצלמות וככל הנראה מתכוונים להמשיך בקרוב בדרכם לכיוון עזה עם הציוד הנוסף.

בישראל כבר הודיעו בימים האחרונים כי חרף התקרית עם ספינת ה"מרמרה", גם המשט הזה ייעצר בלב ים, ולא יורשה להיכנס לרצועה. בשעות הבוקר התקבלו דיווחים לפיהם ראשי המשט האירי לא מתכוונים להתעמת עם חיילי צה"ל ולכן יפרקו את הציוד ההומניטרי שעל סיפון האנייה בנמל אשדוד, על מנת שישראל תעבירו לתושבי רצועת עזה.

ספינת הסיוע "רייצ'ל קורי", נקראת על שם אזרחית אמריקנית שנהרגה ברצועת עזה בשנת 2003 מירי של חיילי צה"ל. הספינה, ועליה פעילים פרו פלסטינים, יצאה ממלטה לכיוון חופי עזה ביום שני בדרכה לחופי ישראל, והיא צפויה להגיע לאזורנו בסוף השבוע הקרוב.

פעיל במשט: "רציתי להיות שהיד"

בתוך כך נמשכים הניסיונות להוכיח כי "משט השלום" היה למעשה משט טרור. עדות חדשה שמפרסם אחר הצהריים דובר צה"ל, חושפת כי כוונותיהם של חלק מפעילי המשט היה להפוך לשהידים במהלכו. בקטע מראיון עם אחד מפעילי המשט בטרם גירושו, הודה הפעיל כי אכן התכוון לכך.

"בפעם הראשונה רציתי להיות שהיד ולא היה לי מזל", אומר הפעיל מול המצלמה. "בפעם השנייה שרציתי להיות שהיד (כשהוא מתכוון לפעם הזו על המשט) זה לא עבד. אני מקווה שבפעם השלישית זה יצליח".

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק שלכם כשדובר צה"ל יפרסם תמונות נוספות מההשתלטות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמש נמתחה בישראל ביקורת על החלטת הקבינט להורות על שחרורם של כל פעילי המשט בתוך 48 שעות, בטענה כי הזמן הקצר בו שהו במעצר לא הספיק על מנת לגבות מהם עדויות מספיקות למקרה בו תוקם ועדת חקירה בינלאומית. כעת מתברר, כי ייתכן שחלק מהעדויות עשויות היו להועיל במקרה הזה.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

צפו: הח"כים במתקפה על זועבי

עדויות המשתתפים במשט: "החיילים כיוונו נשק לראש של תינוק"

חזית חדשה: ראניה מלכת ירדן נגד מדינת ישראל

מפקד הכוח: הנוסעים חיכו לנו עם סכינים שלופות

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון

עדות מהספינה: חיילים קפצו למים כדי להינצל