הותר לפרסום: חשוד בריגול נחלץ בשל התיישנות

תושב אום אל-פאחם בן 56 נעצר לאחרונה בחשד לביצוע מספר רב של עבירות ריגול. על פי החשד, לאחר שעזב את הארץ בשנת 1970 הוא בא במגע עם סוכן זר וסייע לאויב בשעת מלחמה. בשל התיישנות העבירות נגדו הוחלט לא לנקוט בהליכים משפטיים

חשוד בריגול נגד ישראל, ארכיון (חדשות 2)

הותרה לפרסום פרשה ביטחונית שנחקרה בחודשים האחרונים בצפון הארץ. תושב אום אל-פאחם בן 56 נחשד שלאחר שעזב את הארץ בשנת 1970 ביצע עבירות ריגול בניהן שירות בכוחות האויב. בשל התיישנות העבירות לא ינקטו צעדים נגד החשוד.

היחידה המרכזית מרחב עמקים והשב"כ עצרו לאחרונה את החשוד לאחר חקירה ממושכת בנוגע לחשדות המיוחסות לו. הוא נחשד במספר עבירות חמורות ביניהן מגע עם סוכן זר, סיוע לאויב בעת מלחמה ושירות בכוחות האויב.

החשוד נחקר בחשד לעבירות המיוחסות לו, אך לאחר התייעצות בין המשטרה לפרקליטות מחוז צפון הוחלט שלא לנקוד צעדים נגדו, בשל התיישנות העבירות.

לפני כשבועיים: כתב אישום נגד מח'ול

לפני כשבועיים הוגש לבית המשפט כתב אישום נגד אמיר מח'ול מחיפה וד"ר עומר סעיד מכפר כנא באשמת עבירות ריגול. נגד מח'ול הוגש כתב אישום בגין מגע עם סוכן זר, סיוע לאויב במלחמה וריגול חמור. נגד סעיד הוגש כתב אישום בגין מגע עם סוכן זר ומסירת ידיעות העלולות להיות לתועלת האויב.

מפרטים אשר הותרו לפרסום מחקירת השב"כ והמשטרה נגד השניים עולה כי מח'ול נפגש ב-2008 בדנמרק עם סוכן חיזבאללה ונתן את הסכמתו לשמש כמקור מידע - ואף העביר פרטים ביטחוניים רגישים.

"כתב האישום הוא פסול ולא לגיטימי", אמר חבר הכנסת לשעבר היסאם מח'ול, אחיו של אמיר, בראיון לערוץ החדשות. "אמיר עבר על כתב האישום והודיע לשופטת שכל החקירה התנהלה תחת מסכת של עינויים קשים, כבדים ובלתי נסבלים", הוסיף מח'ול. "כל מה שניסו להראות כהודאות התקבלו רק כשניסה להפסיק את העינויים הקשים. אנחנו תובעים מינוי שופט חוקר שיבדוק את הדרכים בהן נגבו ההודאות".

מהפרטים  שהותרו לפרסום עולה כי מח'ול אף קיבל משימות מטעם החיזבאללה, במסגרתן העביר למפעיליו רשימת שמות ופרטים נוספים של אזרחים ישראלים, מידע על הלכי הרוח בישראל ועל מצב החברה בארץ ואף התבקש למסור מידע על בסיסי צה"ל ואתרים ביטחוניים.