180 פעילים נוספים מהמשט גורשו מישראל

במערכת הביטחון החלו ליישם את החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני, לפיה יש להשלים את גירוש פעילי המשט בתוך 48 שעות. הלילה גורשו 123 פעילים ממדינות ערב שונות דרך מעבר אלנבי, ו-50 פעילים טורקים הועברו לנתב"ג - ומשם הביתה

בדרכם הביתה: במערכת הביטחון המשיכו הלילה לגרש את העצורים מספינות המשט לרצועת עזה, שנעצרו שלשום בתום התקרית בלב ים. הלילה הועברו 123 פעילים נוספים ממדינות ערב למעבר אלנבי - ומשם פוזרו למדינותיהם. מאוחר יותר הועברו כ-50 פעילים נוספים מטורקיה לנמל התעופה בן גוריון, גם כן בחזרה הבייתה.

אתמול שחררה כבר ישראל 48 מפעילי המשט, לאחר ש-679 אנשי ספינת "מרמרה" נעצרו והועברו לחקירה בכלא אלה בסמוך לבאר שבע. רוב העצורים מגיעים מטורקיה, אלג'יר, ירדן ויוון.

במקביל, נמשכת המחאה בעולם על פעילות ישראל נגד המשט. סוכנויות ידיעות דיווחו הלילה כי ניקראגואה, השוכנת במרכז אמריקה, החליטה לנתק את קשריה הדיפלומטיים עם ישראל. 

רה"מ: לגרש מייד את כל עצורי המשט

אמש, בתום דיון ארוך שכלל לא מעט מחלוקות, החליט הקבינט המדיני-ביטחוני לגרש לאלתר משטחי ישראל את כל העצורים מהמשט לעזה. בקבינט הוחלט לסיים את הליך הגירוש בתוך 48 שעות.

"בעקבות הדיון בקבינט המדיני-ביטחוני הערב, קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו, התייעצות עם שר הביטחון אהוד ברק, שר המשפטים יעקב נאמן, ושר הפנים אלי ישי, בסוגיית גירוש העצורים מהמשט לעזה. הוסכם שהעצורים יגורשו מיד - בכפוף להליכים המשפטיים הקבועים בחוק", מסר ניר חפץ, ראש מערך ההסברה הלאומי.

במהלך הכינוס המיוחד של הקבינט המדיני-ביטחוני דיווח מפקד חיל הים האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום כי בכיסיהם של חלק מההרוגים באירוע נמצאו אלפי דולרים במזומן. על פי הערכות מערכת הביטחון מדובר בשכירי חרב שעלו לספינה להתעמת עם לוחמי חיל הים. בנוסף חושדים בצה"ל כי חלק מהפעילים תכננו להעביר כספים להנהגת החמאס.

כך הופתעו הלוחמים באש חיה

בחלוף השעות, עם פרסומם של תיעודי וידאו נוספים, נחשפת יותר ויותר עוצמת ההתנגדות עמה נאלצו לוחמי השייטת להתמודד על סיפון אניית ה"מרמרה". אמש פרסם דובר צה"ל תיעוד מיוחד של הרגע בו הבינו הלוחמים כי נפתחת לעברם אש חיה, ועליהם לשנות את אופן הטיפול בתקרית.

"הם יורים עלינו. יש לם נשק חי למטה!", צעק אחד החיילים. מיד לאחר מכן התפכחו הלוחמים, החליפו את רובי הצבע בכלי נשק חיים והשיבו אש. כתוצאה מהמפגש הקטלני נפצעו שבעה לוחמים והרגו תשעה פעילים. 

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק שלכם כשיפורסמו תמונות נוספות מההשתלטות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

צפו: פעילי המשט מורדים מהספינות

לוחמי השייטת מדברים: "פוצצו אותנו במכות"

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון

עדות מהספינה: חיילים קפצו למים כדי להינצל

בעקבות התקרית: אזהרת מסע לטורקיה

חמאס: חבר פרלמנט טורקי נהרג

הרמטכ"ל: צריך להיערך למהומות בגזרות נוספות

התקרית הימית - שאלות ותשובות

איך דיווחו על העימות בעולם?

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות