שהות העצורים בישראל והחזרתם לארצם - על חשבון המדינה

יותר מ-600 עצורים שוהים בישראל ונחקרו, 48 מהם כבר הוטסו בחזרה למדינות המוצא שלהם. מי מממן את השהות, הארוחות וההטסה בחזרה? משלם המסים הישראלי. בנוסף, נמשך הליך הזיהוי של תשעת ההרוגים בקרב על סיפון ה"מרמרה" אתמול

48 מפעילי המשט לעזה כבר הועברו לנמל התעופה בן גוריון, ולבקשתם הם יוצאים למדינות מוצאם. אם תהיתם מי נושא בעלויות הפינוי - התשובה היא משלם המסים הישראלי.

יותר מ-600 בני אדם הורדו מהספינה, נעצרו והועברו לחקירה בכלא אלה סמוך לבאר שבע. גם כאן ישראל מממנת את שהותם בארץ בכלל זה מזון ושתיה ולאחר מכן תטיס אותם לארצות מוצאם. רוב העצורים מגיעים מטורקיה, אלג'יר, ירדן ויוון. זהות ההרוגים עדיין לא נמסרה באופן רשמי והליך זיהויים עדיין נמשך.

משלחת של הצלב האדום הטורקי הגיעה לישראל הבוקר כדי להעניק סיוע לעצורים הטורקים מספינת ה"מרמרה". ראש המשלחת עלי קורו אמר כי ישתף פעולה עם הרשויות בישראל כדי להשיבם לארצם במהירות.

"סיוע" של סכינים, גרזנים ובקבוקי תבערה

מלבד אמצעים הומניטריים לתושבי עזה, "משלוח הסיוע" שהגיע על המשט הטורקי כלל גם עשרות סכינים, גרזנים, מוטות ברזל, פטישים, בקבוקי תבערה, רוגטקות, שרשראות ומברגים, כך עולה מתמונות שממשיכות להגיע גם הבוקר מנמל אשדוד - שבו עגנה לבסוף הספינה מרמרה.

מאות הפעילים על סיפון הספינה המרכזית של המשט, ה"מרמרה", נערכו מבעוד מועד להגעת לוחמי הקומנדו הימי עם אמצעי לחימה מגוונים ביותר, במטרה ברורה להתעמת עם חיילי צה"ל תוך הפעלת אלימות קשה. תמונות שנחשפו אמש מתעדות את הלינץ' שניסו הפעילים על הספינה לבצע בלוחמי השייטת שהשתלשלו בחבלים אל הסיפון.

בעקבות הפעלת האלימות הקשה כלפי החיילים, כולל ירי מנשק חם ממנו נפגעו שני קצינים, נאלצו לוחמי השייטת לפתוח באש - מה שהוביל לתוצאות הקטלניות של הפעולה: 9 הרוגים מפעילי המשט, למעלה מ-40 פצועים, ו-7 חיילי צה"ל פצועים, בהם 2 באורח קשה.

עדויות הלוחמים: "פוצצו אותנו במכות"

עדויות שמגיעות ממבצע ההשתלטות על משט המחאה אתמול לפנות בוקר חושפות את הפער בין המידע שהיה בידי הלוחמים לבין מה שהתרחש על הסיפון. "ירדנו בידיים חשופות ופגשנו נוסעים עם אלות ובקבוקי זכוכית", סיפר אחד מלוחמי השייטת שהשתתפו במבצע.

 "עשו לנו לינץ'", העיד אחד הלוחמים בבית החולים. "כל בן אדם שירד, לקחו אותו שלושה או ארבעה אנשים ופוצצו אותו במכות. כולם שם היו עם אלות מתכת, סכינים, בקבוקי זכוכית. בשלב מסוים היה גם ירי חי".

"למעשה אני ירדתי בין האחרונים", סיפר לוחם השייטת בראיון לחדשות 2. "ראיתי שהחבר'ה מפוזרים על הסיפון כשמסביב לכל אחד מהם עומדים ארבעה אנשים ומכים אותו".

"תוך כדי ניסיון להגן על עצמי שברתי כנראה את היד. כל מי שירד לסיפון היה בלי נשק ביד, עם ידיים חשופות", הסביר הלוחם. "באנו ליישר את ההדורים, אבל הם באו למלחמה - האקדח היה המפלט האחרון לגמרי".

בתמונות שלפניכם נראים הלוחמים משתשלים בחבלים ממסוק אל הסיפון ומטפסים מסירות גומי, ואז מוכים באלימות רבה בכל חפץ הבא ליד: מוטות ברזל, לומים, כיסאות, וגם סכינים וגרזנים.

בהמשך התברר כי גם נשק חם נמצא על הסיפון, ובו נעשה שימוש שגרם לפציעתם של חיילים נוספים. עוד ניתן לראות בתמונות יוצאות הדופן כיצד אחד הלוחמים מושלך מעל הסיפון בלא רחמים.

בקבוקי תבערה על החיילים

מוקדם יותר אתמול פירסם דובר צה"ל גם את הצילום הישראלי הרשמי שמתעד את האלימות הקשה על סיפונה של "המרמרה הכחולה" - מזריקת רימונים הלם ועד לבקבוקי תבערה שהושלכו על החיילים.כפי שניתן לראות בוידאו שלפניכם, ברגע שעלו החיילים על הסיפון הסתערו עליהם הפעילים והחלו להשליך עליהם רימוני הלם, בקבוקי תבערה וחפצים חדים נוספים.

מסוק צה"לי שליווה את הכוח מלמעלה השליך לסיפון רימוני הלם שהיו אמורים לפזר את המפגינים, אך זה לא עזר ועשרות המתפרעים המשיכו לתקוף את החיילים.

מתיעוד הספינה לאחר ששככה האלימות הקשה עולה כי על הסיפון נמצאו שאריות של קרשים, ברזלים ומעין גולות שהושלכו על החיילים, שככל הנראה ניצלו מאלימות קשה במיוחד.

לא נערכו כיאות

כאשר חיילי צה"ל עלו על ספינת "המרמרה הכחולה" הם היו משוכנעים שעבודתם תהיה קלה וכל מה שיישאר להם לעשות הוא להסביר לפעילים שאינם יכולים להתקרב לחוף. עם זאת, מעדויות מהשטח עולה כי הם הותקפו באלימות קשה שלא היו מוכנים אליה מראש.

עוד עולה מהדיווחים בשטח כי בשל האלימות הקשה נאלצו חיילים רבים לקפוץ אל המים על מנת להציל את חייהם. מעדויות של חיילים שנפצעו עולה כי אחד החיילים אף הושלך מהגג אל עבר הסיפון התחתון, בתמונה שמזכירה את הלינץ' ברמאללה בשנת 2000.

החיילים עצמם, שציפו להתנגדות פסיבית, עלו לסיפון עם רובי צבע בלבד. באפוד שהיה על גופם הם נשאו אקדחים בהם תיכננו להשתמש רק בשעת חירום. אחד החיילים סיפר כי לאחר שהותקף על ידי מספר מפגינים, הוא נאלץ לירות ברגליהם ממרחק של סנטימטרים בודדים על מנת להיחלץ מהם.

ירה בחייל מעבר לכתפו של ראאד סאלח

לוחם אחר שנפצע סיפר כי לאחר שירד מהגג לכיוון אחד המסדרונות הוא ראה את השיח ראאד סאלח מציץ לעברו מאחד החדרים, כאשר מעבר לכתפו מכוון אליו נשק. אותו חייל נפצע מהירי בבטנו ובברכו. ראאד סאלח, לדברי חיילים שהיו על הסיפון, לא נפגע באירוע, אך בהחלט סייע לאלה שלחמו.

בשלב הזה הבינו המפקדים הבכירים כי האירוע יצא מכלל שליטה ונתנו אור ירוק לפתוח באש ממנה נהרגו לפחות עשרה פעילים. בחיל הים מתעקשים היום כי ההרוגים הם אותם אנשים שהתנגדו באלימות רבה וכי לא נורו חפים מפשע.

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק שלכם כשיפורסמו תמונות נוספות מההשתלטות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

צפו: פעילי המשט מורדים מהספינות

לוחמי השייטת מדברים: "פוצצו אותנו במכות"

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון

עדות מהספינה: חיילים קפצו למים כדי להינצל

בעקבות התקרית: אזהרת מסע לטורקיה

חמאס: חבר פרלמנט טורקי נהרג

הרמטכ"ל: צריך להיערך למהומות בגזרות נוספות

התקרית הימית - שאלות ותשובות

איך דיווחו על העימות בעולם?

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות