תיעוד מהספינה: כך נערכו להשתלטות לוחמי השייטת

סכינים ארוכות, מקלות, מוטות ברזל, מקלעים ואלות - אלו הם רק חלק מכלי הנשק המאותרים שציפו ללוחמי השייטת שהשתלטו לפנות בוקר על ספינות המשט לעזה. מתמונות שהגיעו לידי חדשות 2 באינטרנט עולה כי הפעילים היו ערוכים מראש לפשיטה והצטיידו בכלי נשק. באחת התמונות נראה פעיל אוחז בסכין באורך כ-20 ס"מ

רק שעות ארוכות אחרי תחילת פעולת השתלטות צה"ל על משט הסיוע, מתחיל להתבהר מה קרה שם עם פרסום עוד ועוד תמונות מרגעי ההשתלטות. סמוך לשעה 05:00 לפנות בוקר, פשטו לוחמי הקומנדו הימי על הספינות מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל.

בזמן הפשיטה על הספינה הגדולה, ה"מרמרה", האירועים החלו להסתבך. החיילים שעלו לספינות בעיקר עם רובי צבע, ועם אקדחים לשעת חירום, הותקפו באמצעות סכינים, אלות, וגם באש חיה. חייל נחטף, אחר הושלך מגג הספינה, ונשקו של חייל שלישי נחטף.

תמונה שהגיעה לידי חדשות 2 באינטרנט ממחישה את הסכנה שארבה ללוחמי צה"ל. בתמונה נראה אחד הפעילים על המשט כשהוא אוחז סכין ארוכה בתנועה מאיימת.

חיילי צה"ל שחששו לחייהם פתחו באש חיה, שממנה נהרגו לפחות עשרה פעילים ועשרות נפצעו. בפעולה נפצעו גם שבעה חיילי צה"ל, אחד פציעת ראש קשה, שניים נפצעו מירי ועוד אחד מדקירת סכין. כל הפצועים - חיילים ופעילים - כבר פונו לבתי-חולים בישראל.

ברק: בעזה אין משבר הומניטרי

"כוח השתלט כוח צה"ל על המשט לאחר שהקבינט המצומצם ראש הממשלה ואני אישרנו לצה"ל לבצע הפעולה", הסביר שר הביטחון. "אנו מצרים על הנפגעים אך האחריות מוטלת על מארגני המשט ומשתתפיו שיזמו את ההתארגנות האלימה. הצענו להם להגיע לנמל אשדוד ולהעביר ציוד לעזה לאחר בדיקות ביטחוניות. כל הקריאות הללו, נדחו ונענו בשלילה".

שר הביטחון מסר דיווח על מצב לוחמי צה"ל שהשתתפו בפעולה: "בזמן ההשתלטות נפצעו כמה מהחיילים כתוצאה מההתנגדות האלימה. לאור סכנת חיים, נאלצו החיילים להפעיל אמצעים לפיזור הפגנות ונשק חי".

ברק סיפר בתדרוך העיתונאים כי משרד הביטחון וצה"ל מקיימים הערכת מצב רצופה בעקבות האירועים. לדבריו, גם שוחחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו השוהה בקנדה, ועם נשיא המדינה שמעון פרס מספר פעמים.

"בעזה אין רעב ואין משבר הומניטרי. האזור נשלט על ידי חמאס - ארגון טרור שמטרתו לפגוע בישראל, כבר פגע ומחזיק בחייל ישראל בניגוד לכל אמנה בינלאומית. המשט הוא פרובוקציה ואין בינו לבין שום דבר הומניטרי. האחריות על המצב בעזה מוטלת כולה על חמאס. שחרור שליט והפסקת הטרור הם תנאי. אני קורא לכל מנהיגי מדינות ערב ולהנהגה הפלסטינית לא לתת להסיט אותנו מהעיקר ולהפסיק את ההתקדמות בשיחות הקרבה".

הרמטכ"ל: אנחנו ערוכים בכל הגזרות

"האירוע טרם הסתיים ואנחנו בהערת מצב מתמשכת בכל הגזרות. ייתכן שנצטרך להיות ערוכים גם במקומות הללו" - כך אמר הרמטכ"ל גבי אשכנזי בתדרוך העיתונאים שנערך בקריה בתל-אביב.

"הפעולה של חיל הים נועדה למנוע חדירה לעזה. משנכשלו כל הפניות, חיל הים נערך להשתלטות על מנת למנוע את הגעתם. מה שהתרחש על האנייה "מרמרה", דומה למה שהתרחש בחמשת האוניות האחרות. אין שום קשר בין הפגנת פעילי שלום וסיוע הומניטרי, היתה שם אלימות קיצונית ושימוש באמצעים קרים: סכינים, ברזלים, מוטות, וירי בנשק שנחטף מחיילים".

הרמטכ"ל ציין כי הלוחמים פעלו כמתבקש. "ברור שהאלימות הזאת חייבה להפעיל נשק. החיילים פעלו ברגישות ובנחישות".

מפקד חיל הים: נשקפה ללוחמים סכנת חיים

"לפני מספר שבועות הוטלה על חיל הים משימה לעצור את המשט לעזה", הסביר מפקד חיל הים האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום. " ערכנו הכנה מסודרת לכוחות - מבצעית ומנטלית. האוניות דחו את כל המסרים בניבולי פה והתנהגות לא ראוייה. על הספינה "מרמרה" היו כ-600 נוסעים, הלוחמים הותקפו באלימות יוצאת דופן ונשקפה להם סכנת חיים.

"כדי להגן על חייהם נדרשו הלוחמים להפעיל נשק על מנת שלא ייהרגו. פעולה זאת נעשתה לאחר שהחיילים נהגו באיפוק וניסו למנוע מהנוסעים לפגוע בהם באמצעות אמצעים למניעת הפרת סדר. הלוחמים הפגינו אומץ לב ופעלו באיפוק. תוצאה של עשרה הרוגים היתה אמורה להיות חמורה ביותר אילו החיילים היו נוהגים אחרת".

 תיעוד: ההשתלטות על הספינות

המצלמות שהוצבו על סיפונן של שש הספינות שהשתתפו במשט תיעדו את הדרמה בלב ים, במהלכה השתלטו לוחמי הקומנדו הימי של חיל הים לפנות בוקר על הספינות שביקשו להפר את הסגר הימי על רצועת עזה. במהלך האירוע לנוכח סכנת החיים שנשקפה נאלצו הלוחמים להפעיל אמצעים לפיזור הפגנות ולהשתמש בנשק חם. על פי עדויות הלוחמים: "חלק ממשתתפי המשט תכננו לבצע בנו לינץ'".

בתיעוד נראים חיילי צה"ל על סיפון אחת האוניות כשרובים שלופים בידיהם. לפתע נשמע ירי מכיוון לא ברור. בתמונות אחרות נראים פעילים של המשט על סיפוני הספינות כשהם לבושים בחגורות כתומות הצלה, חובשים מסיכות אב"כ ומתרוצצים על הסיפון.

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק שלכם כשדובר צה"ל יפרסם תמונות נוספות מההשתלטות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

עדות מהספינה: חיילים קפצו למים כדי להינצל

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון

בעקבות התקרית: אזהרת מסע לטורקיה

חמאס: חבר פרלמנט טורקי נהרג

הרמטכ"ל: צריך להיערך למהומות בגזרות נוספות

התקרית הימית - שאלות ותשובות

איך דיווחו על העימות בעולם?

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות