הותר לפרסום: 2 חיילים נפצעו קשה

בכלי נשק שלופים ובמדי הסוואה השתלטו לוחמי הקומנדו הימי על שש ספינות המשט בלב ים. פעילי המשט התרוצצו על הסיפון בחגורות הצלה כתומות ובמסכות אב"כ . לנוכח סכנת החיים שנשקפה נאלצו הלוחמים להפעיל אמצעים לפיזור הפגנות ולהשתמש בנשק חם. על פי עדויות הלוחמים: "חלק ממשתתפי המשט תכננו לבצע בנו לינץ'"

המצלמות שהוצבו על סיפונן של שש הספינות שהשתתפו במשט תיעדו את הדרמה בלב ים, במהלכה השתלטו לוחמי הקומנדו הימי של חיל הים לפנות בוקר על הספינות שביקשו להפר את הסגר הימי על רצועת עזה. במהלך האירוע לנוכח סכנת החיים שנשקפה נאלצו הלוחמים להפעיל אמצעים לפיזור הפגנות ולהשתמש בנשק חם. על פי עדויות הלוחמים: "חלק ממשתתפי המשט תכננו לבצע בנו לינץ'".

 רוצים לקבל עדכון לפייסבוק שלכם כשדובר צה"ל יפרסם את תיעוד ההשתלטות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתיעוד נראים חיילי צה"ל על סיפון אחת האוניות כשרובים שלופים בידיהם. לפתע נשמע ירי מכיוון לא ברור. בתמונות אחרות נראים פעילים של המשט על סיפוני הספינות כשהם לבושים בחגורות כתומות הצלה, חובשים מסיכות אב"כ ומתרוצצים על הסיפון.

היערכות למהומות בגזרות נוספות

"האירוע טרם הסתיים ואנחנו בהערת מצב מתמשכת בכל הגזרות. ייתכן שנצטרך להיות ערוכים גם במקומות הללו" - כך אמר הרמטכ"ל גבי אשכנזי בתדרוך שנערך בקריה בתל-אביב.

בתדרוך דיבר גם שר הביטחון שאמר: "כוח צה"ל השתלט על המשט לאחר שהקבינט המצומצם - ראש הממשלה ואני - אישרנו לצה"ל לבצע הפעולה", הסביר אהוד ברק.

גם בגזרה המדינית ישראל סופגת מכות: ביוון, המצויה ביחסים דיפלומטיים רעועים עם טורקיה, זעמו על פעילות צה"ל הלילה. היוונים החליטו להפסיק תמרון אווירי שנערך בימים האחרונים עם צה"ל במחאה על ההשתלטות האלימה, לדבריהם, על הספינות שלקחו חלק במשט לעבר חופי עזה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמבקר בימים אלה בקנדה, החליט להמשיך בביקורו בצפון אמריקה. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו מקבל עדכונים שוטפים על ההתפתחויות בארץ, צוות יועציו נמצא בקשר עם הגורמים הרלוונטים והם ממשיכים לקיים הערכות מצב שוטפות.

קריאות האזהרה של צה"ל

על סיפוני האוניות התפתחו עימותים אלימים בהם נהרגו לפחות עשרה מפעילי המשט ואחרים נפצעו. הפצועים הישראלים והזרים הובלו במסוקים מלב ים לבתי חולים בארץ לקבלת טיפול רפואי. בצילומים נראה גם מסוק של צה"ל מרחף מעל הספינות.

עוד קודם להשתלטות, תועד חייל צה"ל קורא קריאות אזהרה לעבר הספינות וציין כי על האיזור מוטל סגר ימי. "עזה סגורה לכניסת כלי שיט", אמר. "אנו מציעים לכם להגיע לנמל אשדוד ולהעביר את משלוח הסיוע דרך המעברים היבשתיים לאחר בידוק בטחוני ישראלי".

במהלך הפעולה להשתלטות על כלי השיט נתקלו החיילים באלימות פיזית קשה מצד המפגינים שתקפו אותם, על פי הדיווחים, בירי מאש חיה, בנשק קר, בסכינים ובאלות. מדובר צה"ל נמסר כי הפעילים אף חטפו נשק מאחד הלוחמים. בשעות האחרונות צה"ל מוביל את האוניות לנמל אשדוד ובמקביל מבצעים לוחמי חיל-הים בדיקה ביטחונית באשר לזהות האנשים והאמצעים שברשותם וכן הציוד הנמצא על האוניות.

דובר צה"ל מוסר כי על האוניה, שביקשה להפר את הסגר הימי על רצועת עזה, נמצאו שני אנשים אשר אחזו באקדחים דרוכים כשמחסניותיהם ריקות וזאת לאחר שככל הנראה נחטפו מהלוחמים והשתמשו בהם על מנת לפגוע בלוחמי צה"ל.

המשט לעזה: סיקור נרחב

בעקבות התקרית: אזהרת מסע לטורקיה

חמאס: חבר פרלמנט טורקי נהרג

הרמטכ"ל: צריך להיערך למהומות בגזרות נוספות

התקרית הימית - שאלות ותשובות

איך דיווחו על העימות בעולם?

איום מטורקיה: יהיו תוצאות חמורות

ה"משט למען עזה" יצא לדרך

מגעים חשאים בין ישראל לבין טורקיה בנושא המשט

בישראל ממשיכים להיערך לקראת הגעת המשט

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות