הלוחמים: ניסו לבצע בנו לינץ'

בצה"ל מגבים את פעולת לוחמי חיל הים נגד המפגינים במהלך העימות האלים בלב ים. "הפעילים פתחו באש על החיילים והכו אותם בצורה קשה", מסביר דובר צה"ל ומאשים את משתתפי המשט "בפיגוע טרור בלב ים"

בצה"ל ממשיכים לחקור את הנסיבות שהובילו לעימות בין לוחמי חיל הים והפעילים הפרו-פלסטינים, במהלכו נהרגו כעשרה מפגינים ועשרות נפצעו. בצבא מדגישים כי החיילים נאלצו להשתמש בתחמושת חיה על מנת להשתלט על המשתתפים במשט לנוכח סכנת החיים שנשקפה להם.

על פי עדויות הלוחמים שלקחו חלק במבצע, חלק מהפעילים "תכננו לבצע בהם לינץ'". עוד נמסר מדובר צה"ל כי הכוח נתקל באלימות קשה מיד עם הגעתו לספינות, שכללה בין היתר שימוש בחפצים שהוכנו מבעוד מועד על מנת לפגוע בחיילים. "הלוחמים פעלו על פי פקודות מבצעיות שהוכנו מראש ונקט בכל הפעולות הנדרשות על מנת להימנע מאלימות, אך כאמור ללא הצלחה", נכתב בהודעת דובר צה"ל.

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק שלכם כשדובר צה"ל יפרסם את תיעוד ההשתלטות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהשתלשלות האירועים עולה כי לפנות בוקר השתלטו לוחמי חיל הים על שש ספינות שביקשו להפר את הסגר הימי על רצועת עזה ודחו את קריאות האזהרה של ישראל ושל חיל הים שהעבירו אליהם קודם להשתלטות כמו גם את ההזמנה להגיע לאשדוד ולהעביר את משלוח הסיוע דרך המעברים היבשתיים לאחר בידוק בטחוני ישראלי.

הותקפו בסכינים ואלות

במהלך הפעולה, כך אומרים בצה"ל, נתקלו החיילים באלימות פיזית קשה מצד המפגינים שתקפו אותם לעדותם בירי מאש חיה, בנשק קר, סכינים ואלות שהוכנו מבעוד מועד ואף חטפו נשק מאחד הלוחמים.

כתוצאה מהאירועים נהרגו כ-20 משתתפי המשט ואחרים נפצעו, כמו כן נפצעו חמישה לוחמים של חיל הים, חלקם מירי אש חיה וחלקם מנשק קר, אחדים באורח בינוני והיתר באורח קל.

"ההשתלטות באה לאחר מספר רב של פניות שנעשו לממשלות, ארגונים ולמארגני המשט טרם יציאתם מנמלי המוצא וכן במהלך השיט בים לעבר חופי עזה", הדגישו בצה"ל.

"בפניות אלה, הובהר למארגני המשט כי הם יכולים לעגון בנמל אשדוד, לפרוק את הציוד אותו הן מובילות ולהעבירו לרצועת עזה באופן מסודר לאחר שייבדק ביטחונית כמקובל", הוסיפו בצבא. "משהבהירו מארגני המשט כי אין בכוונתם לשתף פעולה ולהיעתר להזמנה להגיע לנמל אשדוד, הוחלט להשתלט על הספינות ולהביאן לנמל אשדוד".

המשט לעזה: סיקור נרחב

דיווח: ראאד סלאח נפגע בהשתלטות

איום מטורקיה: יהיו תוצאות חמורות

ה"משט למען עזה" יצא לדרך

מגעים חשאים בין ישראל לבין טורקיה בנושא המשט

בישראל ממשיכים להיערך לקראת הגעת המשט

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות