המשט לעזה יצא שוב לדרך: צפוי להגיע לפנות בוקר

התקלות תוקנו ומרבית ספינות הסיוע ההומניטרי חידשו את המסע בדרך לחופי עזה - כך אומרים הבוקר ראשי המשט. בגלל העיכוב, הם שוקלים כעת לערוך "גל שני" של סיוע - במסגרתו תגענה ספינות נוספות עם סיוע לעזה. הצטרפו לשידור החי מהמשט בערוץ החדשות

בדרך להתנגשות: המשט ההומניטרי חידש הבוקר את מסעו לכיוון רצועת עזה, לאחר שהתעכב בקפריסין בגלל תקלות טכניות ואחרות. חמש ספינות ועליהן מאות פעילים למען עזה ו-10,000 טון סיוע הומניטרי לרצועה יצאו מקפריסין. בשל השיבושים הרבים המשט מתנהל באיטיות וייתכן שיגיע מחר לפנות בוקר למים הטריטוריאליים של ישראל.

ספינה אחת מהמשט נשארה לעגון בקפריסין, זאת לאור העובדה שהתקלות בה עדיין לא תוקנו. עם זאת, ראשי המשט שוקלים כעת לשלוח "גל שני" של סיוע אחרי הגעתו של המשט הראשון. "הגל השני, בו תשולב גם הספינה שהגיעה מאירלנד, צפוי להגיע ביום שלישי", אמרה אחת מראשי המשט, אודרי בומס, לסוכנות הידיעות הצרפתית.

בישראל נמשכת ההיערכות למעצר הספינות לקראת הגעתן לעזה. בבסיס חיל הים בחיפה הושלמו כבר ההכנות לקראת יציאתן של הספינות לים, ועליהן לוחמי הקומנדו הימי וסוהרי יחידת "מצדה" של שירות בתי הסוהר. החיילים הונחו לנהוג באיפוק, אך לנקוט בכל האמצעים לעצור את המשט.

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק שלכם כשספינות חיל הים יחלו בפעולה לעצירת המשט? לחצו כאן

בסוף השבוע ביקר שר החוץ אביגדור ליברמן במשרד החוץ ונכח בהערכת מצב מול חיל הים בנושא. במהלך ביקורו אמר ליברמן כי אין משבר הומניטרי בעזה, ועל אף פשעי שלטון חמאס והירי לעבר ישראל, ישראל נוהגת בצורה הומניטרית ביותר ומאפשרת להכניס לעזה אלפי טונות של מוצרים וציוד הומניטרי.

"זהו ניסיון לפעולת תעמולה אלימה נגד ישראל", אמר ליברמן. "ישראל לא תאפשר פגיעה בריבונותה בכל מקום - בים, באוויר או ביבשה".

גם בחמאס נערכים להגעת המשט

בין משתתפי המשט ניתן למצוא גם את ח"כ חנין זועבי מבל"ד, עליה מתחה ביקורת ח"כ מירי רגב (הליכוד). "אם היא רוצה, שתעבור לחמאס", אמרה רגב בראיון לרשת ב'. "לא ייתכן שהיא תקבל משכורת ממדינת ישראל - ותפעל נגד המדינה".

מטבע הדברים, גם חמאס נערך להגעת המשט לרצועה, ובמסגרת המאבק על דעת הקהל העולמית ערכו שם תרגיל ימי הפגנתי - לקראת אפשרות של התנגשויות עם חיילי צה"ל. בחמאס, וכן במשט עצמו ישאפו לתעד את המפגש עם הכוחות הישראליים באור יום, על מנת ששידור התמונות בעולם יהיה ברור יותר. המטרה ברורה: לעורר פרובוקציה גדולה ככל שניתן.

ה"משט למען עזה" יצא לדרך

מגעים חשאים בין ישראל לבין טורקיה בנושא המשט

בישראל ממשיכים להיערך לקראת הגעת המשט