דיווח: צוללות גרעין ישראליות שטות במפרץ הפרסי

שלוש צוללות גרעין ישראליות מתוצרת גרמניה משייטות באזור המפרץ הפרסי בסמוך לאירן, כחלק מההיערכות להמשך תכנית הגרעין האירנית - כך מדווח הבוקר עיתון "סאנדיי טיימס". "הטילים המורכבים עליהן מסוגלים להגיע לטווח של 1,500 קילומטרים - ולהגיע לכל מטרה באירן", צוטט קצין בחיל הים הישראלי

האם נחשפה פעילות מודיעין ישראלית במפרץ? העיתון הבריטי "סאנדי טיימס" מדווח הבוקר כי שלוש צוללות גרעין ישראליות מתוצרת גרמניה נשלחו לסייר במי המפרץ הפרסי, בסמוך למים הטריטוריאליים האירניים.

רוצים לקבל עדכוני חדשות בזמן אמת? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, מטרת הגעתן של הצוללות הישראליות למי המפרץ הייתה "החשש הישראלי מפני טילי השיוט המפותחים באירן, סוריה וחיזבאללה".

"הצוללות דולפין, תקומה ולוויתן כבר שטו במפרץ בעבר", כך דווח בעיתון. "כעת התקבלה ההחלטה לשלוח אותן שוב על מנת שלפחות צוללת אחת תישאר באזור". על פי הדיווח, על סיפונה של כל צוללת נמצאים בין 35 ל-50 אנשי צוות. "הן יכולות לשהות מתחת למים כ-50 ימים, ובעומק של 350 מטרים במשך שבוע שלם".

על פי הדיווח, "הטילים בהם הן חמושות הם מהמתקדמים שיש, ועליהם מורכבים ראשי נפץ גרעיניים. בצוללות ניתן יהיה לעשות שימוש במידה ואירן תמשיך את תכנית הגרעין שלה לייצור פצצה".

"הטילים המורכבים עליהן מסוגלים להגיע לטווח של 1,500 קילומטרים - ולהגיע לכל מטרה באירן", צוטט קצין בחיל הים הישראלי. קצין בכיר בצבא אירן הגיב לדיווח, וצוטט בעיתון: "כל מי שמעוניין לבצע פעולה שטנית במפרץ הפרסי, יזכה לתגובה עזה ונחרצת מאיתנו".

חיזבאללה הקים בסיס סקאדים בסוריה

טיל סקאד. ציר אירן-סוריה-חיזבאללה (AP)
בתוך כך נראה כי ציר סוריה-אירן-חיזבאללה ממשיך להתהדק. בסוף השבוע דווח כי בסיס טילים סודי של חיזבאללה הוקם מצפון-מזרח לדמשק וסוריה מחמשת אותו באופן קבוע. המתקן, הכולל מגורים, שטחי אימון וגם ארסנל טילי קרקע-קרקע, ממומן על פי הדיווח ככל הנראה גם על ידי אירן.

בדיווח צוטט גורם ביטחוני בלבנון, לדבריו הפעילות במתקן מתקיימת בצורה חופשית וללא כל הפרעה. "כלי הנשק מועברים ממקום למקום בדרך כלל בתנאי מזג אוויר סוער - כדי לחמוק מעיני הלוויינים הישראליים", צוטט הגורם בעיתון. הוא הוסיף כי אמצעי הלחימה מגיעים לבסיס בלבנון מצבא סוריה, או שנשלחים מאירן. 

אמש דווח לראשונה במהדורה המרכזית כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר את הדיווח לעמיתו האיטלקי סילביו ברלוסקוני, במהלך פגישתם של השניים בשבוע שעבר בפריז. נתניהו סיפר לברלוסקוני כי מי שעומדת מאחורי הארגון היא אירן. האירנים, לטענת ראש הממשלה, דיווחו לסורים כי ישראל מתכננת מהלך התקפי בקרוב נגד סוריה, אסד בתגובה נבהל, והגיב בשורה של צעדים, ובהם - הקמת בסיס טילים מתקדם עבור חיזבאללה בשטח סוריה.