המשט עדיין תקוע במים בינלאומיים

בישראל נמשכת ההיערכות להגעת "המשט לעבר עזה". על פי הדיווחים מהספינות, בשל עיכובים יגיעו כלי השיט שינסו לשבור את המצור על עזה רק ביום ראשון. למרות זאת נערך חיל הים בכוחות מתוגברים מול חופי עזה כבר מהלילה

הספינות עדיין תקועות: המשט ההומניטרי שעושה את דרכו לכיוון עזה עדיין תקוע במים בינלאומיים לאחר שבקפריסין סירבו לאפשר לכלי השיט לעגון בתחומה. לכן, צפוי כעת המשפט שתוכנן בהתחלה להגיע לעזה כבר ביום שישי להשלים את המסע, ככל הנראה, רק ביום ראשון.

הבוקר כינה סגן שר החוץ דני איילון את המשט "פרובוקציה" ואמר שאסור לישראל לאפשר לספינות להגיע לעזה. "יש בעיה במישור ההסברתי, אך אנו נערכים ומסבירים כי אין משבר הומניטרי בעזה. מדובר בהתארגנות איסלאמיסטית של חמאס", אמר סגן השר במסגרת אירוע "שבתרבות" בבאר שבע.

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק שלכם כשספינות חיל הים יחלו בפעולה לעצירת המשט? לחצו כאן

לאחר שסירבה קפריסין לאפשר לכלי השיט לעגון בתחומה, המשיכו הספינות לשוט לכיוון שטח ישראל סמוך לשעה 12:00 בצהריים. עם זאת, לדברי פעילי השלום שעל הסיפון, אין בכוונתם להגיע כבר היום לעזה.

בצה"ל, בינתיים, נמשכת ההיערכות להגעת המשט לחופי עזה. בבסיס חיל הים בחיפה הולכות ונשלמות ההכנות לקראת יציאתן של הספינות לים, ועליהן לוחמי הקומנדו הימי וסוהרי יחידת מצדה של שירות בתי הסוהר.

עם זאת, מדווח כי בשל תקלות טכניות פרשו שתי ספינות מהמסע לעבר חופי עזה, וכרגע ישנן רק שש ספינות שינסו לשבור את המצור על חופי עזה ולהעביר ציוד הומניטרי לתושבים. למרות העיכוב, בחיל הים ממשיכים בכוננות הגבוהה.

מוקדם יותר היום ביקר שר החוץ אביגדור ליברמן במשרד החוץ ונכח בהערכת מצב מול חיל הים בנושא. במהלך ביקורו אמר ליברמן כי אין משבר הומניטרי בעזה, ועל אף פשעי שלטון חמאס והירי לעבר ישראל, ישראל נוהגת בצורה הומניטרית ביותר ומאפשרת להכניס לעזה אלפי טונות של מוצרים וציוד הומניטרי. "זהו ניסיון לפעולת תעמולה אלימה נגד ישראל", אמר ליברמן. "ישראל לא תאפשר פגיעה בריבונותה בכל מקום - בים, באוויר או ביבשה".

בתדרוך שנערך אמש בחיל הים הציגו בצה"ל את מתקן הכליאה שימתין לפעילים עם בואם לחופי ישראל. גם בנמל אשדוד הושלמו ההכנות להגעת המשט, וכן לקבלת הסחורות מהספינות - באם אלו אכן יורדו מהספינות עצמן.

בין משתתפי המשט ניתן למצוא גם את ח"כ חנין זועבי מבל"ד, עליה מתחה הבוקר ביקורת ח"כ מירי רגב (הליכוד). "אם היא רוצה, שתעבור לחמאס", אמרה רגב בראיון לרשת ב'. "לא ייתכן שהיא תקבל משכורת ממדינת ישראל - ותפעל נגד המדינה".

משימת מעצר השיט הוטלה על חיל הים, שנערך לעצור את הספינות לפני שהן מגיעות למים הטריטוריאליים של ישראל. ספינות חיל הים ישדרו התראות לצוותי ספינות המשט ויורו להן להסתובב חזרה אל מדינות המקור שמהן יצאו.

גם בחמאס נערכים להגעת המשט

מטבע הדברים, גם חמאס נערך להגעת המשט לרצועה, ובמסגרת המאבק על דעת הקהל העולמית ערכו שם תרגיל ימי הפגנתי - לקראת אפשרות של התנגשויות עם חיילי צה"ל.

צוותים בספינות הסיוע שלא יענו לדרישת חיל הים וינסו בכל זאת להגיע אל רצועת עזה, ייעצרו ויובלו לישראל. מפקד חיל הים האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום אמר כי המפקדים בספינות צה"ל יקפידו על כך שלא יסתננו לספינות מחבלים ואמצעי לחימה. "החיילים תודרכו לפעול ברגישות ולהימנע מלהיגרר לפרובוקציות והתגרויות מצד משתתפי המשט", הוסיף האלוף מרום.

בימים האחרונים התקיימו מגעים בין טורקיה לישראל בעניין עצירת המשט. ראש ממשלת טורקיה ארדואן העביר מסרים לישראל דרך שגרירו בארצות הברית כי הוא יעצור את המשט המתוכנן בתנאי שישראל תקלוט את הסחורות ותעביר אותן לרצועת עזה.

גורמים בישראל אישרו כי אכן כזו הצעה עלתה וכי הם מסכימים לעסקה אך לאחר יומיים חזרו בהם הטורקים בטענה כי הם אינם מצליחים לעצור את המשט.

ה"משט למען עזה" יצא לדרך

מגעים חשאים בין ישראל לבין טורקיה בנושא המשט

בישראל ממשיכים להיערך לקראת הגעת המשט