האם צה"ל מתעלל בקטינים פלסטינים שעצר?

במאה תצהירים בשבועה שגבה הסניף הפלסטיני של ארגון DCI - הארגון הבינלאומי להגנת הילד, עולה כי צה"ל מתעלל בקטינים שהוא עוצר. צה"ל בתגובה דוחה את הטענות

60% מהעצורים יידו אבנים (חדשות 2)

האם חיילי צה"ל מתעללים בקטינים פלסטינים שעצרו? עיתון "הארץ" מפרסם היום דוח של ארגון DCI אשר גבה מאה תצהירים בשבועה של קטינים פלסטינים בני 12-17 שנעצרו במהלך 2009. לפי דוח הארגון, הקטינים ששוחררו ממעצר העידו כי בעת חקירתם בצה"ל הם עברו תקיפה מילולית או גופנית ואף תקיפה בעלת אופי מיני. הארגון הבינלאומי להגנת הילד ביקש מהאו"ם לבחון את טענותיהם.

לפי התצהירים 59% מהקטינים סיפרו שהחיילים הכו אותם, לעיתים באמצעות קת הרובה או אלה, 26% סיפרו שהוחזקו שעות ארוכות בתנועות מכאיבות, כמחציתם העידו כי החיילים שעצרו אותם קיללו אותם ואיימו עליהם שיודו בהאשמות נגדם ו- 4% מהעצורים דיווחו כי הותקפו מינית.

הרשויות הישראליות עוצרות כ-700 קטינים פלסטינים מדי שנה ובכל חודש נמצאים במעצר או מאסר כ- 300 קטינים פלסטינים במתקני כליאה ישראלים שונים. 60% מהקטינים נעצרים מפני שיידו אבנים לעבר כוחות צה"ל או אזרחים ישראלים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי צה"ל דוחה את הטענות על חריגה מכוונת מהנהלים המוגדרים למעצר קטינים וחקירתם ומעצרם של קטינים עומד בכללי המשפט הבינלאומי". עוד הוסיפו גורמים צבאיים כי כי חקירות הקטנים באיו"ש מוקלטות, למעט חקירות השב"כ הפטורות מכך לפי חוק.