קבלת הפנים למשט: מתקן כליאה

משט המחאה והסיוע שיצא מאיסטנבול כנראה לא יגיע ליעדו, אבל הנזק התדמיתי לישראל כבר קיים. חיל הים נערך לתרחיש השתלטות על ספינות המשט ובנמל אשדוד כבר ממתין מתקן כליאה לפעילים. גם חמאס מתכונן להגעת הספינות לפריצת המצור בעזה

מתורכיה, יוון וקפריסין יצא היום משט המחאה והסיוע לכיוון עזה. נקודת המפגש עם חיל הים של ישראל צפויה להתרחש מחר. החיילים קיבלו הנחיה לנהוג באיפוק אבל למנוע את הגעת הספינות לעזה, ונערכו לכל תרחיש. בתדרוך שנערך הערב בחיל הים, הציגו בצה"ל את מתקן הכליאה שימתין לפעילים עם בואם לחופי ישראל. 

בחדר ראשון הוצבה עמדה של משרד הפנים, בהמשך עמדה רפואית למי שיזדקק לטיפול רפואי, ובחדר השלישי - חדר ההמתנה. פעיל שיסכים להזדהות יעבור רישום ויועבר לנמל התעופה בן גוריון, משם יטוס לביתו. מי שלא יסכים להזדהות יועבר למתקן הכליאה בבאר שבע.

מעבר לסיוע שביקשו יוזמי המשט להעניק לתושבי עזה, ספינות הסיוע יצרו נזק תדמיתי כבד לישראל - שמונעת את הגעתו לתושבים שנתונים תחת מצור ישראלי. למרות זאת, ההחלטה על עצירת המשט התקבלה פה אחד בממשלה במטרה למנוע מהספינות להגיע ליעדן בעזה. המשימה הוטלה על חיל הים, שנערך לעצור את הספינות לפני שהן מגיעות למים הטריטוריאליים של ישראל. ספינות חיל הים ישדרו התראות לצוותי ספינות המשט ויורו להן להסתובב חזרה אל מדינות המקור שמהן יצאו.

מטבע הדברים, גם חמאס נערך להגעת המשט לרצועה, ובמסגרת המאבק על דעת הקהל העולמית ערכו שם תרגיל ימי הפגנתי - לקראת אפשרות של התנגשויות עם חיילי צה"ל.

צוותים בספינות הסיוע שלא יענו לדרישת חיל הים וינסו בכל זאת להגיע אל רצועת עזה, ייעצרו ויובלו לישראל. מפקד חיל הים האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום אמר כי המפקדים בספינות צה"ל יקפידו על כך שלא יסתננו לספינות מחבלים ואמצעי לחימה. "החיילים תודרכו לפעול ברגישות ולהימנע מלהיגרר לפרובוקציות והתגרויות מצד משתתפי המשט", הוסיף האלוף מרום.

מגעים עם הטורקים

למרות עצירת המשט ומניעת הצלחתן של ספינות הסיוע להגיע אל חופי רצועת עזה, ייבדק ציוד הסיוע שיגיע עם משט המחאה על ידי אנשי כוחות הביטחון ולאחר הבדיקה, אם יימצא "מתאים לפי הגדרות הצבא", ישלח לעזה למען סיוע הומניטרי.

בימים האחרונים התקיימו מגעים בין טורקיה לישראל בעניין עצירת המשט. ראש ממשלת טורקיה ארדואן העביר מסרים לישראל דרך שגרירו בארצות הברית כי הוא יעצור את המשט המתוכנן בתנאי שישראל תקלוט את הסחורות ותעביר אותן לרצועת עזה.

גורמים בישראל אישרו כי אכן כזו הצעה עלתה וכי הם מסכימים לעסקה אך לאחר יומיים חזרו בהם הטורקים בטענה כי הם אינם מצליחים לעצור את המשט.

ה"משט למען עזה" יצא לדרך

מגעים חשאים בין ישראל לבין טורקיה בנושא המשט

בישראל ממשיכים להיערך לקראת הגעת המשט