מח'ול העביר לחיזבאללה מידע על מתקני המוסד

העברת מידע ביטחוני, פרטים על אזרחים ישראלים ואפילו העברת אינפורמציה מסווגת על בסיסי צה"ל - אלו הם רק חלק מהדברים בהם חשודים אמיר מח'ול וד"ר עומר סעיד מהצפון. היום הותרו לפרסום פרטים נוספים מהפרשה, ביניהם כי מח'ול הודה שהעביר לחיזבאללה מידע על מתקני המוסד. הצטרפו לשידור החי לעדכונים נוספים

הבוקר הותרו לפרסום פרטים נוספים מחקירת השב"כ והמשטרה נגד אמיר מח'ול מחיפה וד"ר עומר סעיד מכפר כנא. מהפרטים עולה כי מח'ול נפגש ב-2008 בדנמרק עם סוכן חיזבאללה ונתן את הסכמתו לשמש כמקור מידע - ואף העביר פרטים ביטחוניים רגישים.

רוצים לקבל עדכונים חמים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היום הוגש לבית המשפט כתב אישום נגד השניים. נגד מח'ול הוגש כתב אישום בגין מגע עם סוכן זר, סיוע לאויב במלחמה וריגול חמור. נגד סעיד הוגש כתב אישום בגין מגע עם סוכן זר ומסירת ידיעות העלולות להיות לתועלת האויב.

בעת הגשת כתב האישום הבוקר התקיימה מחוץ לכותלי בית המשפט הפגנה של תומכי סעיד ומח'ול אשר טענו כי השניים הודו רק בהשפעת לחץ לא חוקי שהפעיל עליו השב"כ. כך, לטענתם, נמנע ממנו להיפגש עם עורך דינו במשך זמן רב ואף נמנעה ממנו שינה תוך כדי שהוא כפות שעות ארוכות.

"כתב האישום הוא פסול ולא לגיטימי", אמר חבר הכנסת לשעבר היסאם מח'ול, אחיו של אמיר, בראיון לערוץ החדשות. "אמיר עבר על כתב האישום והודיע לשופטת שכל החקירה התנהלה תחת מסכת של עינויים קשים, כבדים ובלתי נסבלים", הוסיף מח'ול. "כל מה שניסו להראות כהודאות התקבלו רק כשניסה להפסיק את העינויים הקשים. אנחנו תובעים מינוי שופט חוקר שיבדוק את הדרכים בהן נגבו ההודאות".

מהפרטים החדשים שהותרו לפרסום עולה כי מח'ול אף קיבל משימות מטעם החיזבאללה, במסגרתן העביר למפעיליו רשימת שמות ופרטים נוספים של אזרחים ישראלים, מידע על הלכי הרוח בישראל ועל מצב החברה בארץ ואף התבקש למסור מידע על בסיסי צה"ל ואתרים ביטחוניים.

מח'ול נסע לאתרים ביטחוניים ובחן אותם

בהודעת המשטרה נמסר כי מח'ול הודה כי נפגש בשנת 2008 עם סוכן מטעם ארגון החיזבאללה והסכים לשמש כמקור מידע חשאי עבור הארגון ואף קיבל משימות מטעמם. עוד לדברי המשטרה, מח'ול העביר מידע על מיקומו של המפעל הביטחוני רפא"ל ואתרים אסטרטגיים אחרים בצפון הארץ, מידע על מקום בו במהלך מלחמת לבנון השנייה נפלו טילים בחיפה ומידע על מבנים המשמשים את רשויות הביטחון, ביניהם אף מיקומו של מתקן המוסד ואף בית מגוריו של ראש השב"כ, מיקומם וסדרי האבטחה בהם.

על פי הודאתו עולה עוד כי מח'ול התבקש למסור מידע גם ביחס לסידורי האבטחה סביב ראש הממשלה ושר הביטחון, אולם הוא לא הצליח לאתר פרטים על נושאים אלה, ולכן לא העביר מידע זה למפעיליו. חלק מהמידע נאסף על ידי מח'ול באופן מכוון, תוך שהוא נוסע בסמוך לאתרים הביטחוניים ובוחן אותם.

הקשר עם ארגון חזבאללה, לטענת מח'ול, נוצר בסיועו של חסן ג'עג'ע, פעיל לבנוני החי כיום בירדן, עימו יצר קשר לפני מספר שנים. בשנת 2008, ולאחר שנודע למח'ול כי ג'עג'ע קשור לחזבאללה, הוא נענה בחיוב להצעתו לפגוש בסוכן חזבאללה באירופה, וכך החלה העברת המידע מצדו לחזבאללה.

בעקבות מעצרם וחקירתם של אנשים נוספים שהופעלו על ידי חיזבאללה בישראל, ונוכח חששו כי גם הוא ייעצר, החליט מח'ול לנקוט משנה זהירות והעביר את המידע לחיזבאללה באמצעות ג'עג'ע, מתוך כוונה כי הוא זה שיעביר את הפרטים לחיזבאללה. ארגון הטרור אף סיפק למח'ול תוכנת הצפנה, אשר הייתה אמורה להסוות את העברת המידע.

סעיד ניסה להזהיר את מח'ול - ולא הספיק

עוד עולה מכתב האישום כי לבקשת חיזבאללה, ובהתאם להערכתו את הנתונים הנדרשים לשם גיוס והפעלה ע"י הארגון, העביר מח'ול למפעיליו רשימת שמות ופרטים נוספים של אזרחים ישראלים, גברים ונשים מרחבי הארץ, אשר היו מוכרים למח'ול על רקע פעילותו הציבורית. השמות והפרטים, כך לפי כתב האישום, הועברו ע"י מח'ול שידע כי חיזבאללה עשוי לנסות לגייס אותם לטובתו.

בנוסף, מח'ול מואשם בכך שהעביר למפעיליו בחיזבאללה מידע על הלכי הרוח בישראל ועל מצב החברה, לרבות חולשותיה ועוצמותיה, וזאת על פי ניתוחים שביצע בעצמו. הוא אף העביר מידע על מה שהוגדר כ"עמידות החברה על רקע מלחמת לבנון השנייה" והאפשרות למלחמה בעתיד.

מהודאתו של סעיד בחקירה עולה כי לפני כשנתיים הוא נפגש עם שליח של ארגון חיזבאללה במהלך חופשתו במצרים, וזאת לאחר שמועד נסיעתו ופרטיה תואמו עם ג'עג'ע. במהלך פגישה זו הוצע לסעיד לסייע לחזבאללה במסירת מידע על ישראל, וכן הוצע לו לאתר אנשים נוספים מקרב ערביי ישראל, שיכולים לשמש מקורות מידע עבור ארגון הטרור.

בתשובה מסר סעיד לפעיל החיזבאללה את שמותיהם של שני אזרחים ישראלים, וסוכם כי שמות נוספים יימסרו על ידו בהמשך. לטענת סעיד הוא סירב למסור מידע נוסף בעצמו, ואף לא המשיך בקשר עם נציג החיזבאללה, אלא עמד בקשר רק עם ג'עג'ע.

עוד עולה מהודעתו של סעיד היא הוא התבקש על ידי ג'עג'ע להעביר מסר דחוף למח'ול לפיו עליו לעזוב באופן מיידי את ישראל. גם סעיד עצמו ניסה לעזוב את ישראל לפני שייתפס, אך נעצר לפני שהספיק לעשות זאת.

פעיל חברתי בולט בישראל

מח'ול, אחיו של ח"כ לשעבר עיסאם מח'ול, נעצר לפני כשבועיים בחשד לריגול חמור, קשר עם סוכני חיזבאללה וגיוס כספים לארגוני טרור עבור עמותות פלסטיניות וערביות-ישראלית שהוא עמד בראשן. יחד עם מח'ול נעצר גם עומר סעיד מכפר כנא.

אמיר מח'ול הוא פעיל חברתי בולט בקרב ערביי ישראל, ומשמש בין היתר יו"ר ועד החירויות של ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, ומנכ"ל איחוד עמותות ערביות המכונה "אתיג'אה".