י-ם: "לא שמענו את האזעקה, כולם המשיכו כרגיל"

בשעה 11:00 נשמעה ברחבי הארץ צפירה, והציבור נדרש להיכנס למרחבים המוגנים. תושבים במספר מוקדים בירושלים ובת"א דיוחו כי לא שמעו את האזעקה. פיקוד העורף בתגובה: מטרת התרגיל לבדוק את מערכת האזעקות, הנושא יטופל|

"רק בשנה האחרונה החלפנו עשרות צופרים, נפיק את הלקחים מהתרגיל", אמר לחדשות 2 אלוף משנה יורם לב-רן, מפקד מחוז ירושליםם בפיקוד העורף. תרגיל פיקוד העורף מגיע לשיאו: הבוקר בשעה 11:00 נשמעה צפירה עולה ויורדת בת דקה וחצי ברחבי הארץ, במהלכה ירדו אזרחי ישראל לתרגל את הירידה למקלטים ולמרחבים המוגנים. השהות במרחב המוגן נמשכה 10 דקות. את תרגול הירידה למקלטים העברנו בשידור חי בערוץ החדשות.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מייד לאחר סיום התרגיל, החלו להישמע מספר תלונות בכמה מוקדים ברחבי הארץ - ובהם שוק מחנה יהודה בירושלים ובמספר מוקדים בתל אביב על כך שהאזעקה לא נשמעה. בפיקוד העורף אמרו היום לחדשות 2 כי אחת ממטרות התרגיל היא למפות את המקומות בהם לא פעלה כראוי האזעקה ולהפיק לקחים".

"תרגיל פיקוד העורף הארצי נועד לבחון את מערך האזעקות ולאתר תקלות ופערים במערך האזעקה", נמסר בנוסף מפיקוד העורף. "אנו מודים על הפנייה ועל הסבת תשומת הלב והדיווחים יבדקו בהתאם. תלונות נוספות יש לפנות למוקד פיקוד העורף במספר 1207".

הנה כל הפרטים על תרגיל העורף הגדול:

למה נועדה האזעקה?
בשעה 11:00 בבוקר נשמעה ברחבי הארץ צפירה עולה ויורדת למשך דקה וחצי, במהלכה נדרשו התושבים להיכנס למקלטים, לממ"דים ולמרחבים המוגנים. המטרה: חשוב שאזרחי המדינה יכירו את המרחבים המוגנים באזורי המגורים והעבודה שלהם.

מי ישתתף בתרגיל?
על כל האוכלוסיה לקחת חלק בתרגיל העורף. היחידים אשר פטורים מירידה למקלטים הם תלמידי 600 בתי ספר שיבחנו באותה שעה בבחינות המיצ"ב. על פי הערכות, בשנה שעברה השתתפו רק 50% מאזרחי המדינה בתרגול, ובפיקוד העורף מצפים שהשנה אחוז המשתתפים יהיה גבוה הרבה יותר.

מה עושים אם אי אפשר לרוץ למרחב המוגן?
פיקוד העורף אינו מחייב את אזרחי ישראל להשתתף בתרגיל. במידה וירידה למרחב המוגן בעת האזעקה פוגעת בפעילות האזרחים באופן חמור - ניתן להמשיך בפעילות כרגיל ולא לרוץ למרחבים המוגנים. בשונה מאירוע אמת, גם הנהגים בדרכים מתבקשים שלא לעצור את כלי רכבם בצד הדרך ולחפש מחסה, אלא להמשיך בנסיעה כרגיל.

אילו כוחות משתתפים בתרגיל?
במהלך היום יופעלו ברחבי הארץ יחידות ההצלה של פיקוד העורף, מד"א, כבאות ומשטרה ויתורגלו בחילוץ ופינוי נפגעים. בחודשים האחרונים נערכים גם מאות גופים שונים בישראל : בנקים, קופות חולים, משרדי ממשלה, חברות ביטוח ובתי השקעות - להעתיק את מערך גיבוי הנתונים ואפסון המידע הקיים לחו"ל. החשש הוא שאתרי המחשבים שרובם נמצא במרכז הארץ ואינו מוגן ייפגעו במתקפת טילים, ומידע שמשרת את כולנו ייעלם.

היכן יחולקו ערכות מגן?
בצה"ל ינצלו את התרגיל גם כדי לחלק ערכות מגן לאזרחים, מבצע שהחל כבר לפני חודשיים. כל מי שקיבל הודעה לביתו יידרש להתייצב מחר באחד שמונת המקומות הבאים כדי לקבל את ערכת המגן לו ולבני משפחתו: צפת, יקנעם, טירה, פתח תקווה, תל-אביב, חולון, ראשון לציון וצור הדסה.

האם קיים חשש ממלחמה?
חשוב להדגיש שלא מדובר בהתחממות בלתי צפויה של הגזרה או מחשש למלחמה. תרגיל העורף הלאומי הינו תרגיל שנתי שנקבע ותוכנן לפני כשנה והוא מתקיים על פי תכנית העבודה הצה"לית השנתית. פיקוד העורף וארגוני החירום וההצלה מקיימים תרגילים מסוגים שונים לאורך כל השנה. שר הביטחון אהוד ברק ומפקדי צה"ל חזרו והדגישו כי מדובר בתרגול בלבד ולא קיימת כל כוונה עוינת מצידה של ישראל.

כל הפרטים גם בטלפון 1207
או באתר פיקוד העורף
www.oref.org.il