ומי לא ישתתף בתרגיל? שרי הקבינט

15 חברי הקבינט הבטחוני-מדיני ובהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, היו צפויים להשתתף מחר במשך יום שלם בתרגיל פיקוד העורף "נקודת מפנה 4". בצעד מפתיע הם ביטלו את השתתפותם לטובת סבב דיונים פוליטיים. המארגנים זועמים: לא ייתכן שהמנהיגים לא מפגינים דוגמה אישית"

פוליטיקה מעל הכל: חברי הקבינט המדיני-בטחוני שהיו אמורים להשתתף מחר בתרגיל החירום הלאומי "נקודת מפנה 4", ביטלו את הגעתם באופן מפתיע. הסיבה: רצף דיונים בכנסת.

רוצים לקבל עדכוני חדשות בזמן אמת? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הפרסום בגלי צה"ל, 15 השרים היו אמורים להגיע למפקדת פיקוד העורף, כדי לקבל סקירות ביטחוניות ולתרגל עבודה במצב של מלחמה במשך יום שלם.

לטענת גורמים בלשכת ראש הממשלה "קדימה" הם האחראים להיעדרות של חברי הקבינט מהתרגיל. "השתתפות הקבינט בוטלה משום שהאופוזיציה לא הסכימה אמש לדחות את רצף הדיונים בכנסת, שבהם לוקחים חלק ראש הממשלה והשרים", נמסר בהודעה.

בקדימה טוענים בתגובה כי הממשלה היא זו שקבעה את מועד הישיבה במשכן - וכי לא הייתה שום סיבה לעשות זאת בימי התרגיל. גורמים בכירים שלוקחים חלק בתרגיל הבעו זעם על ההחלטה: "לא יתכן כי בזמן שדורשים מכל אזרחי המדינה לתפוס מחסה, המנהיגים אינם מפגינים דוגמה אישית".

מחר: אזעקה ברחבי הארץ

התרגיל יגיע לשיאו מחר, באזעקה עולה ויורדת בשעה 11:00 בדיוק, שתכניס את כל תושבי המדינה למקלטים. במהלך השבוע תרגלו ברחבי המדינה מצבי איומים הכוללים נחיתת רקטות בצפון, נפילת טילים בלתי קונבנציונאליים במרכז ופיגועים בריכוזי אוכלוסין. למעלה מ-150 גופים וארגונים משתתפים בתרגיל.

תרגיל המפקדות הגדול, "נקודת מפנה 4", שהחל ביום ראשון, נועד לבחון את מוכנות מערך החירום למתקפת טילים על העורף הישראלי.  למרות שהוא תוכנן כבר לפני זמן רב, התרגיל מייצר מתיחות רבה באזור ומעלה את השאלה: האם ישראל מתכוננת למלחמה קרובה, ואולי אפילו תנצל את היערכות התושבים למתקפה נגד חיזבאללה או סוריה?

ישראל הדגישה בפני מדינות האיזור באמצעות מסרים חשאיים כי למרות שהתרגיל יכלול את כל מערכי החירום של מדינת ישראל וידמה נפילה של מאות טילים ורקטות בשטחי ישראל, "פניה של ישראל אינם למלחמה", ואת זאת היא דאגה להעביר לנספחים הצבאיים הזרים באזור ולשלטונות מצרים וירדן.

בין הגופים שכן ישתתפו בתרגיל נכללים פיקוד העורף, משטרת ישראל, מד"א, מכבי האש, משרדי הממשלה והרשויות המקומיות. תרחישים שונים יתורגלו, כמו טיפול בחומרים מסוכנים, פינוי מוסדות, חלוקת ערכות מגן ואפילו ראש הממשלה יתורגל כשיבקר באחת הערים הגדולות בארץ במהלך התרגיל.

איך נערכים לתרגיל? המדריך המלא