האלוף יאיר גולן: "היכולות שלנו - מספר 1 בעולם"

היום אחה"צ הועברה מסיבת עיתונאים מתרגיל הענק של פיקוד העורף. התרגיל כולל את כל שירותי החירום של מדינת ישראל, ואזרחי המדינה ישתתפו בתרגיל ביום רביעי בשעה 11 בבוקר עם הישמע האזעקה ברחבי הארץ. לאור חששות מדינות האזור שישראל מתכננת לנצל את התרגיל כדי לתקוף, דאגה מערכת הביטחון להבהיר: "פנינו אינם למלחמה"

תרגיל המפקדות הגדול, "נקודת מפנה 4", מתקרב לשיאו. התרגיל נועד לבחון את מוכנות מערך החירום למתקפת טילים על העורף הישראלי, ולמרות שהוא תוכנן כבר לפני זמן רב, התרגיל מייצר מתיחות רבה באזור ומעלה את השאלה: האם ישראל מתכוננת למלחמה קרובה, ואולי אפילו תנצל את היערכות התושבים למתקפה נגד חיזבאללה או סוריה?

"אני חושב שיש לנו מענה בלתי רגיל לאיומים", אמר האלוף יאיר גולן, מפקד פיקוד העורף, במסיבת עיתונאים לקראת שיאו של התרגיל ביום רביעי. "אתם אפילו לא מודעים לכך", הוסיף, "היכולות שיש לנו ביחס לאומות אחרות בעולם הן הרבה יותר גדולות, וחלקן אפילו במקום הראשון בעולם. אני אומר את זה מהיכרות מעמיקה של כלל ארגוני החירום".

בהתייחס לאפשרות התקיפה על מפעלים עם חומרים מסוכנים, הבטיח גולן כי יינתן גם לכך מענה. "אי אפשר להתעלם מהאפשרות שהמפעלים האלה ייפגעו", אמר גולן, "ויש חשיבות גדולה ליכולת להתגונן מראש".

ישראל הדגישה בפני מדינות האיזור באמצעות מסרים חשאיים כי למרות שהתרגיל יכלול את כל מערכי החירום של מדינת ישראל וידמה נפילה של מאות טילים ורקטות בשטחי ישראל, "פניה של ישראל אינם למלחמה", ואת זאת היא דאגה להעביר לנספחים הצבאיים הזרים באזור ולשלטונות מצרים וירדן.

שיא התרגיל מתוכנן למחר בשעה 11 בבוקר, אז תישמע ברחבי הארץ אזעקה ותושבי המדינה יתבקשו להיכנס למרחבים המוגנים. במידה והכניסה למרחב המוגן כרוכה בשיבוש משמעותי של שגרת החיים, אומרים בפיקוד העורף כי ניתן יהיה להמשיך בפעילות רגילה.

הגופים שישתתפו בתרגיל כוללים את פיקוד העורף, משטרת ישראל, מד"א, מכבי האש, משרדי הממשלה והרשויות המקומיות. תרחישים שונים יתורגלו, כמו טיפול בחומרים מסוכנים, פינוי מוסדות, חלוקת ערכות מגן ואפילו ראש הממשלה יתורגל כשיבקר באחת הערים הגדולות בארץ במהלך התרגיל.

איך נערכים לתרגיל? המדריך המלא