תרגיל העורף הגדול: כולם למקלטים

הבוקר החל תרגיל הענק של פיקוד העורף: "נקודת מפנה 4" יכלול את כל מערכי שירותי החירום של מדינת ישראל, ואזרחי המדינה ישתתפו בתרגיל ביום רביעי בשעה 11 בבוקר עם הישמע האזעקה ברחבי הארץ. לאור חששות מדינות האזור שישראל מתכננת לנצל את התרגיל כדי לתקוף, דאגה מערכת הביטחון להבהיר: "פנינו אינם למלחמה"

תרגיל המפקדות הגדול, "נקודת מפנה 4", החל הבוקר. התרגיל נועד לבחון את מוכנות מערך החירום למתקפת טילים על העורף הישראלי, ולמרות שהוא תוכנן כבר לפני זמן רב, התרגיל מייצר מתיחות רבה באזור ומעלה את השאלה: האם ישראל מתכוננת למלחמה קרובה, ואולי אפילו תנצל את היערכות התושבים למתקפה נגד חיזבאללה או סוריה?

ישראל הדגישה בפני מדינות האיזור באמצעות מסרים חשאיים כי למרות שהתרגיל יכלול את כל מערכי החירום של מדינת ישראל וידמה נפילה של מאות טילים ורקטות בשטחי ישראל, "פניה של ישראל אינם למלחמה", ואת זאת היא דאגה להעביר לנספחים הצבאיים הזרים באזור ולשלטונות מצרים וירדן.

שיא התרגיל מתוכנן ליום רביעי הקרוב בשעה 11 בבוקר, אז תישמע ברחבי הארץ אזעקה ותושבי המדינה יתבקשו להיכנס למרחבים המוגנים. במידה והכניסה למרחב המוגן כרוכה בשיבוש משמעותי של שגרת החיים, אומרים בפיקוד העורף כי ניתן יהיה להמשיך בפעילות רגילה.

הגופים שישתתפו בתרגיל כוללים את פיקוד העורף, משטרת ישראל, מד"א, מכבי האש, משרדי הממשלה והרשויות המקומיות. תרחישים שונים יתורגלו, כמו טיפול בחומרים מסוכנים, פינוי מוסדות, חלוקת ערכות מגן ואפילו ראש הממשלה יתורגל כשיבקר באחת הערים הגדולות בארץ במהלך התרגיל.

איך נערכים לתרגיל? המדריך המלא