צפו: אבו טיר מותקף בצאתו מחקירה

בתום חקירה של מספר שעות במגרש הרוסים, יצא בכיר חמאס ששוחרר רק הבוקר - וזכה לקבלת פנים "חמה" מפעילי הימין בהנהגתו של איתמר בן גביר. "יא בוגד, איפה אתה ואיפה גלעד שליט?!", צעקו לעברו פעילי הימין. צפו ביציאתו של אבו טיר מהחקירה

עשרות פעילי ימין בהנהגתו של איתמר בן גביר הפגינו הערב מול מגרש הרוסים בירושלים, במחאה על שחרורו של בכיר החמאס מוחמד אבו טיר, ששוחרר הבוקר מהכלא הישראלי לאחר ארבע שנים בבית הכלא. המפגינים השמיעו קריאות גנאי לעבר בכיר החמאס, שהחליט שלא להגיב.

הערב בשעה 17:00 זומן אבו טיר לחקירה, בעקבות התבטאויותיו לכלי התקשורת עם שחרורו הבוקר. בצאתו מהחקירה, צעקו לעברו המפגינים "יא כלב, יא בוגד. במדינה מתוקנת לא היית משתחרר מהכלא. איפה אתה ואיפה גלעד שליט?!". אבו טיר החליט שלא להגיב ונסע לדרכו.

בחקירתו הערב קיבל אבו טיר צו הרחקה שמורה לו לעזוב את ביתו שבמזרח ירושלים ולעבור לגדה המערבית עד ל-19 ביוני. את צו ההרחקה קיבל פעיל החמאס במהלך חקירתו במגרש הרוסים, מאחר שמעמדו כתושב מזרח ירושלים נשלל ממנו ביום מעצרו לפני ארבע שנים.

יחד עם אבו טיר, קיבלו את הצו גם שלושת חברי פרלמנט הפלסטיני אחרים מטעם חמאס. כעת שוקל אבו טיר לפנות לערכאות משפטיות כדי לבטל את ההחלטה.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים בפייסבוק מחדשות 2?

הבוקר עם שחרור, התבטא אבו-טיר בנושא עסקת שליט ואמר לחדשות 2 באינטרנט: "אני לא אוהב שגלעד שליט בשבי כמו שאני לא אהבתי להיות בשבי". לדבריו, אפשר להגיע להסכם בין ישראל לחמאס ולהחזיר אסירים פלסטינים בתמורה לגלעד. בכיר החמאס אף התייחס לתהליך השלום, וטען כי אפשר לסגור את המשא ומתן בין הצדדים תוך שעה בלבד.

מטה שליט: "אנחנו לא יודעים ללחוץ על חמאס"

אבו-טיר, אחד מסמלי חמאס וחבר פרלמנט מטעם התנועה, ריצה 43 חודשי מאסר בכלא עופר. הוא נעצר על ידי צה"ל במבצע "גשמי קיץ" לפני כמעט ארבע שנים, יחד עם 59 אנשי חמאס נוספים, שלושה ימים לאחר שחוליית חמאס תקפה את הטנק של גלעד שליט וחטפה אותו לרצועת עזה.

הבכיר הפלסטיני נעצר כדי ליצור לחץ לשחרורו של החייל החטוף, שמוחזק כבר 1,425 ימים ברצועת עזה. אחרי שחרורו של אבו טיר, יוותרו בכלא הישראלי רק 12 בכירי חמאס שהוגדרו "קלפי מיקוח" במסגרת המו"מ על שחרורו של גלעד שליט.

ראש מטה המאבק לשחרור החייל החטוף גלעד שליט, שמשון ליבמן, אמר הבוקר בתגובה לערוץ החדשות כי "אני לא יכול להגיד שזה צעד מצער, אך זה צעד שהוא חלק מתיאטרון האבסורד שאנחנו משחקים בו איזשהו משחק".

"אני מבין שיש בית דין ויש לנו חוקים ואמנות, ואנחנו לא יודעים לעצור העברת כספים או להחזיק אסירים לאורך זמן כתנאי לשחרורו של גלעד", הוסיף ליבמן.

"זה אומר לנו דבר אחד, ברור שכל הסיפורים על מנופי לחץ שונים הם לא רלוונטים ולא מתאימים לאופן שבו אנו מתנהלים במזרח תיכון שמדבר בשפה אחרת", כך לדברי ראש מטה המאבק. "אם אנחנו לא יודעים להפעיל לחץ על החמאס, אז מנהיגינו היקרים, תפסיקו לספר לנו סיפורים שאתם יודעים להביא את גלעד שליט בכל מיני דרכים שיש בהם הפעלת לחץ".