אבו-טיר שוחרר מהכלא - ישר לחקירה

4 שנים אחרי שנעצר בעקבות חטיפתו של גלעד שליט, שוחרר היום בכיר החמאס מחמוד אבו טיר, תושב מזרח ירושלים. אולם זמן קצר לאחר צאתו מהכלא, זומן שוב לחקירה מסיבה שעדיין אינה ברורה. שעות לאחר שחרורו הוא צפוי להתייצב שוב במשטרת ירושלים

שוחרר וכבר נחקר: אחרי שריצה ארבע שנים בכלא הישראלי, בכיר החמאס המכונה "השיח' הכתום" מחמוד אבו-טיר שוחרר הבוקר מהכלא הישראלי. אך לפני שהספיק לחזור לביתו במזרח העיר -משטרת ירושלים זימנה את פעיל הארגון לחקירה.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים בפייסבוק מחדשות 2?

עדיין לא ברור מה עומד מאחורי החלטת המשטרה לזמן את אבו טיר לחקירה, אך נראה שמספר שעות אחרי צאתו לחופשי, הוא שוב יתייצב בפני רשויות החוק. אבו טיר שזכה לדמות בתכנית "ארץ נהדרת" מכיר היטב את החיקוי שלו. כשנשאל האם הוא יודע את הסיבה שבגללה הוא כל כך מוכר בישראל, ענה אבו טיר בחיוך: "אתם יודעים ואני יודע, אז חאלס. אתה מתכוון לחיקוי שלי בארץ נהדרת?".

 אבו-טיר נעצר בחודש יוני 2006, בעקבות חטיפתו של גלעד שליט סמוך לכרם שלום. לאחר שחרורו הבוקר אמר אבו-טיר לחדשות 2 באינטרנט: "אני לא אוהב שגלעד שליט בשבי כמו שאני לא אהבתי להיות בשבי". לדבריו, אפשר להגיע להסכם בין ישראל לחמאס ולהחזיר אסירים פלסטינים בתמורה לגלעד. בכיר החמאס אף התייחס לתהליך השלום, וטען כי אפשר לסגור את המשא ומתן בין הצדדים תוך שעה בלבד.

אבו-טיר, אחד מסמלי חמאס וחבר פרלמנט מטעם התנועה, ריצה 43 חודשי מאסר בכלא עופר. הוא נעצר על ידי צה"ל במבצע "גשמי קיץ" לפני כמעט ארבע שנים, יחד עם 59 אנשי חמאס נוספים, שלושה ימים לאחר שחוליית חמאס תקפה את הטנק של גלעד שליט וחטפה אותו לרצועת עזה.

מטה שליט: "אנחנו לא יודעים ללחוץ על חמאס"

הבכיר הפלסטיני נעצר כדי ליצור לחץ לשחרורו של החייל החטוף, שמוחזק כבר 1,425 ימים ברצועת עזה. אחרי שחרורו של אבו טיר, יוותרו בכלא הישראלי רק 12 בכירי חמאס שהוגדרו "קלפי מיקוח" במסגרת המו"מ על שחרורו של גלעד שליט.

ראש מטה המאבק לשחרור החייל החטוף גלעד שליט, שמשון ליבמן, אמר הבוקר בתגובה לערוץ החדשות כי "אני לא יכול להגיד שזה צעד מצער, אך זה צעד שהוא חלק מתיאטרון האבסורד שאנחנו משחקים בו איזשהו משחק".

"אני מבין שיש בית דין ויש לנו חוקים ואמנות, ואנחנו לא יודעים לעצור העברת כספים או להחזיק אסירים לאורך זמן כתנאי לשחרורו של גלעד", הוסיף ליבמן.

"זה אומר לנו דבר אחד, ברור שכל הסיפורים על מנופי לחץ שונים הם לא רלוונטים ולא מתאימים לאופן שבו אנו מתנהלים במזרח תיכון שמדבר בשפה אחרת", כך לדברי ראש מטה המאבק. "אם אנחנו לא יודעים להפעיל לחץ על החמאס, אז מנהיגינו היקרים, תפסיקו לספר לנו סיפורים שאתם יודעים להביא את גלעד שליט בכל מיני דרכים שיש בהם הפעלת לחץ".

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות