צפו: תמונות נדירות מהבופור

מוצב הבופור היה לאחד הסמלים הגדולים של החברה הישראלית. על החיים שם נכתב ספר מצליח וסרט שובר קופות. תמונות שצילמו החיילים ששירתו בו חושפות את השגרה שלהם במוצב. למרבה הצער אחד החיילים שמתועדים שם, סמל משה ביטון, נהרג בדרכו למוצב

במשך כמעט שני עשורים היה מוצב הבופור סמל לבוץ הלבנוני אליו נקלעה ישראל במהלך מלחמת שלום הגליל. כל ניסיון של אחד מכלי התקשורת להתקרב למוצב, נתקלה בשרשרת אישורים ובחינה של קצינים רבים. אבל מקסים ריידר ומשה ביטון החליטו לתעד בעצמם את שגרת החיים המטורפת על הבופור.

בצילומים ניתן לראות מקרוב איך נראה אחד הסמלים הגדולים של החברה הישראלית, והכל מעיני החיילים ששמרו עליו. לאחר הנסיגה, אפשר להציץ לקטע הוידאו ולראות מה עבר על הלוחמים, החל משטחי הכינוס בהמתנה לשיירה שתיקח אותם למוצב, ועד לתרגולות הרבות אותם ביצעו במהלך השהייה במוצב.

אם יקרה משהו - זה מה שההורים שלי יראו

התיעוד עובר גם בחדרו של ביטון, שנראה דווקא מרוצה אז מהתנאים המסובכים ומשגרת החיים הלחוצה. "טוב לי פה, בארץ עולות שאלות אבל מכאן זה נראה אחרת", הוא מנסה להסביר, "סבבה כאן, נחמד, יש לי טייפ ומיטה נוחה", הוסיף.

מקסים ריידר, חברו הטוב של ביטון רוצה לשתף אותנו ולספר כי הקטע הזה, הוא הרבה מעבר לסרט. "זה בית בשבילי, גרתי שם. ואם אתה גר שם אתה מרגיש הכל", סיפר בהתרגשות. כחודש וחצי לאחר הצילום הזה, עלה משה ביטון על שיירה שעלתה על מטען ונהרג. אמו של ביטון סיפרה כי כמו שמשה אמר, היה זה גורל. "היה טוב שכבשנו, אבל ברגע שהחזרנו זה היה מאכזב כי הוא נהרג בדרך לשם", סיכמה.