דיווח: רוסיה תציע את שחרור שליט בתמורה לשילוב חמאס במו"מ

האם מוסקבה תצליח היכן שכשלו גרמניה וצרפת? עיתון פלסטיני מדווח כי במסגרת ההתקרבות הרוסית לסוריה ולחמאס, יגיע לישראל בשבוע הבא שליח רוסי ויציע לצדדים: השלמת עסקת השבויים, שחרור שליט - ושילוב חמאס במו"מ בין ישראל לפלסטינים. "חמאס יתחייב גם לאסור את הפעולות הצבאיות נגד ישראל", דווח בעיתון

הרוסים בדרך? שליח מיוחד מטעמו של נשיא רוסיה דימיטרי מדבדב יגיע לישראל בשבוע הבא, כשעמו "חבילת רעיונות והצעות" במסגרתם ישוחרר החייל החטוף גלעד שליט בתמורה לשילובו של חמאס במשא ומתן עם הפת"ח והסרת המצור מרצועת עזה - כך מדווח היום העיתון "אל-מנאר", היוצא לאור במזרח ירושלים.

על פי הדיווח, רוסיה קיבלה החלטה לקחת את היוזמה במתרחש במזרח התיכון, ושוקדת כעת להגביר את מעורבותה בנעשה בישראל וברשות הפלסטינית. העיתון טוען כי ההחלטה נפלה בעקבות ביקורו של נשיא רוסיה מדבדב בסוריה ובטורקיה, ופגישתו עם ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל.

"חמאס יתחייב לאסור פעולות צבאיות נגד ישראל"

מדבדב ואסד. חיבוק רוסי (רויטרס)
"המטרה היא לשים סוף למצב הקשה ברצועת עזה", אמר גורם רוסי בכיר לעיתון, שמתח ביקורת חריפה על תגובתה של ישראל לתוצאות הביקור הרוסי בסוריה. "השליח הרוסי שיגיע לישראל יציע להנהגה הישראלית לשחרר את גלעד שליט ולהשלים את עסקת השבויים, ובתמורה לפתוח את המעברים ברצועת עזה ולשלב את החמאס בתהליך השלום", ציין הבכיר הרוסי.

"במסגרת ההבנות", הוסיף הגורם, "יתחייב חמאס לאסור פעולות צבאיות וירי פצצות מרגמה מרצועת עזה לעבר ישראל". בעניין המשא ומתן, ציין הגורם הרוסי כי "ניתן לבצע אותו במסגרת המשא ומתן עם אבו מאזן, או בנפרד".

ברוסיה מודעים לעובדה כי מספר מדינות אירופאיות כבר ניסו לתווך וליטול חלק במגעים בין ישראל לחמאס, אולם מדגישים כי בנוסף לרעיונות שהועלו בעבר, הפעם ייעשה ניסיון ממשי להניע את המהלך. "אם ישראל תביע הסכמה למהלך, רוסיה תדאג להשיג את תמיכת הקוורטט בו", אמר הגורם הרוסי.