ענת קם תישאר במעצר בית מלא

בית המשפט המחוזי בת"א דחה הבוקר את בקשתם של פרקליטיה של ענת קם להקל בתנאי מעצר הבית שלה ולאפשר לה לצאת "להתאוורר" לשעתיים בכל יום. עורכי דינה של קם כתבו בבקשתם כי "זו מציאות קשה מאד עבורה, משום שהיא סגורה ומסוגרת בדירתה ובהיעדר משפחתה", אולם השופט מודריק סירב לבקשה וקבע: קם תישאר במעצר בית מלא

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב עודד מודריק סירב הבוקר לבקשה להקלה בתנאי מעצרה של קם - ששוהה במעצר בית מאז חודש דצמבר האחרון, תחת פיקוח של אחד מקרובי משפחתה.

בפנייה שהגישו פרקליטיה של קם, עו"ד אביגדור פלדמן ועו"ד איתן להמן, ביקשו עורכי הדין לאפשר לקם לשהות מחוץ לבית במשך שעתיים בכל יום. "הבקשה סומכת את יתדותיה על שיקולים הומניטריים, שכן מדובר בבחורה צעירה בת 22 שנים, רווקה המתגוררת בדירה קטנה ונמצאת במעצר בית באותה דירה מזה 5 חודשים", כך בבקשת ההגנה. "זו מציאות קשה מאד עבורה, משום שהיא סגורה ומסוגרת בדלת אמות דירתה ובהיעדר משפחתה, יש לה צורך טבעי ואנושי בהתאווררות". 

אלא שהשופט מודריק החליט לדחות את בקשת פרקליטיה של קם. "בשום פנים ואופן אין מקום להשוות או לדמות את מעצר הבית בדירה בלב העיר תוך אפשרות מעת לעת לצאת לפגישות עם הסניגורים או לדיון בבית המשפט, לכליאה או לשבי", כתב השופט בהחלטתו, והדגיש: "הפנייה לרחמי בית המשפט הכלולה בבקשת ההגנה חורגת מהקשרה הנכון". 

בחודש שעבר: העליון החמיר בתנאי מעצרה של קם

בדיון האחרון בעניינה, החליט בית המשפט העליון להחמיר בתנאי מעצרה של קם בעקבות ערר שהגישה המדינה בנוגע למעצר הבית שהוטל על קם. בהחלטתו מלפני כחודש, קבע בית המשפט העליון כי ענת קם תהא כפופה למעצר בית מלא במשך 24 שעות, וכי מעתה והלאה גם תהיה כפופה משך 24 שעות ביממה לפיקוח של אחד מהוריה או אחותה או דודתה.

כמו כן הורה בית המשפט העליון כי יהיה עליה להתייצב בתחנת משטרה פעם בשבוע, כשהיא מלווה על ידי אחד מהמפקחים שנקבעו. במקביל, בית המשפט דחה לחלוטין את הערר שהגישה קם נגד מעצרה ותנאיו.

השופט ציין כי "המעשים המיוחסים לענת קם מצביעים, לכאורה, על עיוות פנימי עמוק בתפיסת חובותיו של חייל כלפי המערכת הצבאית אותה הוא נדרש לשרת, וסטייה חמורה מאחריות בסיסית שאזרח חב כלפי המדינה אליה הוא משתייך." בית המשפט קבע כי המעשים המיוחסים לקם מהווים הפרה של נורמות פליליות "מהחמורות ביותר".

חלק מהמסמכים הסודיים כבר הושבו למדינה

עוד נקבע כי "עשיית דין עצמית במידע מסווג וסודי ביותר הנוגע למערכת הבטחונית, טומנת בחובה סכנה פנימית עמוקה. הותרת ההחלטה בידי חייל או אזרח מן השורה מה ייעשה במידע סודי של רשות שלטונית, ובמיוחד של רשות בטחונית, עלולה לסכן אינטרסים חיוניים של המדינה ולערער מן היסוד את מבנה המערכות".

הדיון בתנאי מעצרה של קם מתבצע על רקע הליך השבת המסמכים הסודיים שנמצאים ברשותו של כתב "הארץ" אורי בלאו, לפרקליטות המדינה, שהחל בתחילת החודש. תהליך השבת המסמכים צפוי להימשך מספר ימים ולסלול את חזרתו של בלאו לישראל. המהלך התאפשר בעקבות החלטתה של ענת קם לוותר על חיסיונה כמקור עיתונאי.

בהתאם להסכם עם הפרקלטות, החלו עו"ד מיבי מזור ועו"ד טל ליבליך - פרקליטי "הארץ", - להעביר את יתרת המסמכים שקיבל בלאו מקם חזרה לידי המדינה. מי שקיבלו את המסמכים הסודיים עם עו"ד רות דוד בלום ועו"ד דסי פורר מפרקליטות מחוז תל אביב. בכך, נראה כי החלק הזה של הפרשה עומד בפני סיום.

שישה חודשים במעצר בית

קם, עיתונאית באתר "וואלה" וסטודנטית לפילוסופיה והיסטוריה, שירתה בצה"ל כעוזרת ראש לשכת אלוף פיקוד המרכז, יאיר נוה, והיא נאשמת כעת בגניבת למעלה מ-2,000 מסמכים מסווגים והעברתם לעיתונאי "הארץ" אורי בלאו, השוהה בחודשים האחרונים בלונדון.

כזכור, כשלושה שבועות לאחר שהתפוצצה פרשת ענת קם והמסמכים הסודיים, החל להתגבש ההסכם לפיו צפוי בלאו, שכתב תחקיר על סמך מידע שהדליפה לו קם בזמן שירותה הצבאי בלשכת אלוף פיקוד מרכז, לשוב לארץ כבר בזמן הקרוב - כשבידיו חלק גדול מהמסמכים המסווגים.

גורמים המקורבים לפרשה הביעו אופטימיות לגבי התקדמות העסקה והעריכו כי כבר בתוך ימים יושג הסכם שיאפשר את שובו של העיתונאי והחומר המסווג, הסכם אשר ככל הנראה כבר הושג, עם השבת חלק מהמסמכים.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרשת "הדלפה במדים" - הסיקור המלא

ענת קם למקורביה: "צה"ל מבצע מעשים בניגוד לחוק"

הצצה לספר המחזור של ענת קם

"לא נגרם נזק לביטחון המדינה"

אמה של ענת קם נחלצת להגנתה

מי את ענת קם?