מרדכי ואנונו חוזר לכלא: נשלח ל-3 חודשי מאסר

מרגל האטום שריצה עונש מאסר של 18 שנה חוזר שוב לכלא. בית המשפט העליון דחה את ערעורו של ואנונו ושלח אותו לרצות 3 חודשי מאסר בגין הפרת שורת צווים נגדו. מהפרקליטות נמסר בתגובה: "לא נותרה ברירה משום שהוא ביזה והפר כל צו בעניינו"

ואנונו שוב בדרך לכלא: בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את היום את ערעורו של מרגל הגרעין מרדכי ואנונו, וקבע כי פסק הדין שניתן לו לפיו ירצה שלושה חודשי מאסר בעקבות שורה של הפרות צווים, יעמוד בעינו.

ואנונו שריצה בעברו 18 שנות מאסר לאחר שהורשע בעבירות של ריגול ובגידה, הורשע בשנית על ידי בית המשפט לאחרונה. על פי החלטת השופטים הפר ואנונו מספר צווים שהוצאו נגדו ואסרו עליו לקיים קשרים עם אזרחים ותושבים זרים ללא אישור.

הפרקליטות מסרה בתגובה להחלטה כי בית המשפט בדק כל אפשרות על מנת להימנע מהטלת עונש מאסר נוסף על ואנונו. "בסופו של דבר לא נותרה ברירה משום שהוא ביזה והפר כל צו בעניינו, זאת גם לאחר שהצווים נבחנו ע"י ביהמ"ש העליון בשלושה הרכבים שונים ונמצאו סבירים ומידתיים", נמסר מהפרקליטות.

עוד הוסיפו בפרקליטות כי לבית המשפט הוצג מידע שנמצא בידי ואנונו, שגילויו מסכן את ביטחון המדינה, גם לאחר 24 שנים אחרי מעצרו. לדבריהם, בית המשפט הסכים כי ואנונו מתכוון לפרסם את המידע ברגע שיוכל לעשות זאת.

"ישראל היא מדינה אימפוטנטית"

לפני כחצי שנה נעצר ואנונו על ידי המשטרה, בחשד שהפר צו בית משפט שהורה לו להימנע מפגישות עם אזרחים זרים. הוא נעצר בבית מלון "אמבסדור" במזרח ירושלים במהלך פגישה עם אזרחית זרה.

ואנונו הובא אז לדיון בנוגע להארכת מעצרו בבית משפט השלום בירושלים, שאחריו סיפר עורך דינו, אביגדור פלדמן, לחדשות 2 באינטרנט כי "אין לי מושג על מה ולמה הוא נעצר". מאוחר יותר ציין פלדמן כי: "צדו אותו כי הוא נפגש עם חברה נורבגית שלו, שהמשטרה מכירה אותה כבר".

ואנונו אמר במהלך הדיון בעניינו כי: "ישראל מדינה אימפוטנטית, שמעון פרס אימפוטנט, ביבי אימפוטנט, למדינת ישראל יש מאתיים ראשי נפץ של אטום ומימן והם עוצרים אותי".

ואנונו הפר את הצווים יותר מפעם אחת

המשטרה טוענת שואנונו נעצר מאחר שהפר מספר פעמים את הצו המוטל עליו. "החשוד הפר בתקופה האחרונה מספר פעמים את הצו הזה", אמר אחד החוקרים בבית המשפט. "בחודש יולי האחרון הוא נפגש עם אזרחית נורבגית. כמו כן, הוא נפגש שוב עם אותה אזרחית ואף שכרו חדר במלון אמבסדור בירושלים. לבית המשפט הוגשה הודאתה של האזרחית הנורבגית והוא נצפה בלובי המלון משוחח עימה".

עוד הוסיפה המשטרה, כי ואנונו הפר גם סעיף בצו אלוף הפיקוד בו הוא מחויב להתגורר במקום מסוים ולא לעזוב את המקום ללא ידיעת המשטרה בכתב. כמו כן, בחיפוש שנערך על גופו, נתפס מכתב שנשלח לו מארה"ב וקיים חשש שואנונו עומד בקשר עם אזרחים זרים נוספים.

עו"ד פלדמן הגיב בזעם לטענות החוקרים. "מדובר ביחסים שאין להם קשר לריגול, אלא קשר שבין גבר לאישה שהיא במקרה נורבגית", אמר עו"ד פלדמן. "המשטרה יודעת שמתקרב היום של חידוש צווי ההגבלה ורוצים להראות כי מרשי הפר אותם. זהו צו דרקוני", הוסיף עו"ד פלדמן בזעם.