צפו: כך נראים המסתערבים בפעולה

הם נראים כמו הפלסטינים, מדברים כמותם, ואפילו מלבים את ההפגנות באותו הלהט שלהם, עד שמגיע רגע השיא שבו הם נחשפים: אלו לוחמי יחידת המסתערבים שפועלים בין הפלסטינים. תיעוד מיוחד מההפגנות ליד רמאללה חושף אותם בפעולה

ההפגנה של צעירי כפר נבי סאלח שמצפון לרמאללה ביום שישי האחרון התקיימה באופן די שגרתי: עשרות צעירים מחו על ההשתלטות הישראלית על אדמותיהם ויידו אבנים לעבר כוחות הביטחון. אלא שזמן קצר לפני סיום ההפגנה, חלה תפנית: חלק מהמפגינים חבשו כובעי משטרה והחלו לעצור את המתפרעים הפלסטיניים.

אלו הם המסתערבים שפועלים בקרב הפלסטינים. הם נראים כמותם, מדברים כמותם ואפילו מלבים את ההפגנות באותו הלהט עד שמגיע רגע השיא שבו הם נחשפים. תיעוד מיוחד מההשתלטות חושפות את מהלך האירועים: המסתערבים יוצאים מתוך ההפגנה, יורים רימון הלם ושולפים אקדחים. בשלב הזה מתברר לכולם שמדובר במסתערבים, ומי שלא מצליח לברוח במהירות - נתפס.

בפעולה נעצרים ארבעה בני אדם, אחד מהם הוא ילד בן 11. למרות שהמסתערב מרגיע את הילד, אמו הייתה מודאגת מאוד והתחננה לכוחות הביטחון שישחררו אותו בטענה ש"הוא עדיין קטן". למרות שהילד יידה אבנים כמו חבריו הבוגרים, הוא משוחרר בסופו של דבר וחוזר לחיק אמו.

מבין הארבעה, רק אחד נותר במעצר, אך לא בטוח שרק המספרים חשובים. לתמונות המסתערבים - שפועלים בנבי סאלח כמו בנעלין, במזרח ירושלים או במקומות אחרים - יש בעיקר השפעה על יכולת ההרתעה של כוחות הביטחון. ביחידה מקווים שהמראות שלהם פורצים מתוך הקהל והופכים את עורם ישיגו את המטרה. 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק