אמ"ן: הארסנל של חיזבאללה התעצם

ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל יוסי ביידץ, סקר היום בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת את האיומים על ישראל. אמ"ן מתריע מפני התחממות בגזרות המרוחקות יותר, ובראשן: אירן וסיני. לדברי ביידץ, "הטווחים הארוכים של טילי חיזבאללה מאפשרים להם למקם קנים בעומק לבנון, ומהווים סכנה גדולה יותר לישראל"

חיזבאללה מתכונן ומתעצם. צילום ארכיון (חדשות 2)

השקט ששורר בגבול ישראל בשנה האחרונה אינו משקף את מה שמתנהל מספר קילומטרים ממנו בתוך ארגוני הטרור - כך עולה מדבריו של ראש חטיבת מחקר באגף המודיעין, תת אלוף יוסי ביידץ, שסקר היום את האיומים האסטרטגיים על ישראל בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

לדבריו, השקט היחסי ששורר בכל הגזרות הושג בראש ובראשונה הודות לכוח ההרתעה של ישראל. לעומת זאת, "למרות הרגיעה ואפשרויות להסדרים מדיניים עם הפלסטינים ועם הסורים, מחריפות המגמות השליליות שעוטפות אותנו, כמו פיתוח יכולות הגרעין של אירן, התחמשות מואצת של כל אויבנו במעגל הקרוב והרחוק, והאפשרות לפיגועי טרור".

ביידץ ציין כי היכולת הגרעינית של אירן תלויה היום רק ברצונו של הממשל האירני. "האירנים ממשיכים לקדם את תוכניתם הגרעינית ומרגע זה הכל תלוי בהחלטתם", אמר ביידץ. "אם בעבר ההגעה ליכולת גרעינית הייתה תלויה בהתגברות על המכשולים הטכנולוגים, היום מצבה של אירן תלוי בהחלטתם בלבד".

בנוגע לשכנתנו הסורית, ראש חטיבת המחקר טוען שאסד צועד בשני נתיבים מבלי שיידרש לבחור באחד מהם. מצד אחד סוריה משפרת את יחסיה עם המערב, עם מדינות ערב, ועם טורקיה, ובמקביל היא מעמיקה את שיתוף הפעולה האסטרטגי שלה עם אירן, עם חיזבאללה וגם עם הטרור הפלסטיני.

הטילים שהועברו לחיזבאללה - הם רק קצה הקרחון

מעורבותה של סוריה הביאה לגידול ניכר בארסנל הרקטות של ארגון החיזבאללה. העברות אמצעי הלחימה לארון מתבצעות באופן קבוע מסוריה ומאורגנות על ידי המשטר הסורי והאירני. "אין לקרוא לזה הברחות נשק ללבנון - זו העברה רשמית ומאורגנת", טען ביידץ.

לדבריו, "הועברו טילים ארוכי טווח שזכו לפרסום לאחרונה - וזה רק קצה הקרחון. כבר היום יש בידי חיזבאללה ארסנל של אלפי רקטות מכל הסוגים והטווחים, כולל טילים עם דלק מוצק בעלי טווח ארוך יותר ומדויק יותר".

ביידץ הוסיף כי "הטווחים הארוכים של הטילים שבידי החיזבאללה מאפשרים להם למקם את קני השיגור שלהם בעומק לבנון, ומכסים טווחים הרבה יותר גדולים מאשר הכרנו בעבר", כך שהיכולות שבידי הארגון גדולות יותר בהשוואה לתקופה שקדמה למלחמת לבנון השנייה.

כיוון שחיזבאללה נתפס על ידי הסורים כחלק מהיישות הביטחונית שלהם, הסורים מתעצמים ומשקיעים בחימוש החיזבאללה. על פי הערכת גורמי המודיעין הישראלי, הארגון אינו מעוניין בעימות נרחב עם ישראל, ואף חושש מעימות כזה, אך במקביל הוא גם נערך לקראתו. הארגון עדיין מתחייב בפומבי לבצע פעולות טרור נגד ישראל".

בנושא ההתראות שניתנו לישראלים לפני חג הפסח, אמר רח"ט מחקר כי "הייתה סכנת חטיפה של ישראלים השוהים בסיני, במטרה להעביר אותם לידי הזרוע הצבאית של החמאס. הפרסומים הרתיעו את הקבוצות, אך עדיין יש אפשרות שקבלני משנה בדואים יחטפו את הישראלים ויעבירו אותם לחמאס".

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק