תג מחיר? מסגד עלה באש בשומרון

כוחות הביטחון בודקים מה גרם לשריפתו הלילה של מסגד שהיה בשיפוצים בכפר לובן א-שרקייה שבשומרון. המסגד נשרף ונזק רב נגרם למבנה ולרכוש בתוכו. אחת האפשרויות הנבדקות היא שהמסגד הוצת על ידי מתנחלים מיישוב סמוך

מסגד שהוצת בשכם. ארכיון (חדשות 2)

תושבי הכפר לובן א-שרקייה שבשומרון התעוררו הבוקר למראה לא נעים במיוחד: המסגד המרכזי של הכפר נשרף במהלך הלילה ונגרם לו נזק רב. כוחות הביטחון בודקים בשעה זו אם מדובר בהצתה מכוונת כחלק ממדיניות "תג המחיר" שהנהיגו מספר מתנחלים באזור, כתגובה על פגיעה של פלסטינים ביהודים.

לטענת הפלסטינים, כוחות הביטחון שהגיעו הבוקר למקום דיווחו לתושבי הכפר שמתנחלים הציתו את המקום, אולם במשטרת מחוז ש"י מסרבים בשלב זה לאשר שמדובר בהצתה מכוונת. בעקבות האירוע הגיעו למקום חוקרי שריפות שבודקים אם מדובר בהצתה או בשריפה כתוצאה מקצר חשמלי. יצויין כי המסגד היה בשיפוצים בחודשים האחרונים.

האירוע הלילה מצטרף למתיחות ששוררת בין המתנחלים לבין התושבים הפלסטינים באזור בשבועות האחרונים. ביום חמישי האחרון פשטו כוחות הביטחון על היישוב יצהר ועצרו שבעה מתושבי המקום, ובהם דובר היישוב.

זמן קצר לאחר מכן יצאו מספר תושבים למסע נקמה בכפר הפלסטיני הסמוך. קבוצת מתנחלים הגיעה לכפר חווארה וזרעה הרס ברכושם הפרטי של התושבים. במסגרת המדיניות שזכתה לכינוי "תג המחיר", המתפרעים השחיתו גן ילדים וגרמו לנזק לבתים פרטיים בכפר. הפלסטינים דיווחו על הצתה של אדמות חקלאיות.

מתיחות בין התושבים הפלסטינים למתנחלים

בנוסף, על פי הדיווחים במקום, המתנחלים יידו אבנים, שברו חלונות ועקרו רעפים בבתי התושבים. בעקבות המתיחות, כוחות משטרה והביטחון פרוסים באזור ההתנחלות מחשש להתלקחות נוספת.

לפני כשבוע, במהלך יום העצמאות אירע עימות חמור בין חיילים לתושבי ההתנחלות. חייל נפצע קל מיידוי אבנים לאחר שכוח צבאי דרש מהמתיישבים לעזוב את השטח הפלסטיני. החיילים הציגו למתנחלים צו שטח צבאי סגור, ואלה זרקו לעברם בקבוק צבע. לטענת התושבים, אחד החיילים ירה באוויר לעבר קבוצת מטייילים. 

בדצמבר האחרון נכנסו אלמונים בשעות הלילה למסגד בכפר יאסוף, השחיתו אותו וריססו כתובות גרפיטי בעברית, הכוללים דברי נאצה כלפי האיסלאם והערבים. גם במקרה זה נבדקה האפשרות שמדובר בהצתה. יממה לאחר האירוע, ערכו מנהיגים מהציבור הדתי לאומי ביקור פיוס בכפר. בעקבות האירוע נעצרו מספר חשודים מהתנחלות סמוכה, בהם מספר קטינים, אולם החשדות לא הבשילו לכדי כתבי אישום בפרשה.
 

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק