איך מאתרים חייל נפקד? בפייסבוק

דוח נציב קבילות החיילים שהתפרסם היום חושף התנהלויות חריגות בצה"ל, שרובן מתייחסות לטיפול הרפואי שניתן לחיילים. 6,100 תלונות הוגשו במהלך שנת 2009, שכ-60% מהן היו מוצדקות. בין התלונות: קצינת קישור שהתחזתה לחברה של נפקד בפייסבוק, רופא שלא טרח לקום משנתו כדי לטפל בחייל ועונשים משפילים שניתנו לחיילים

למרות הירידה במספר התלונות של חיילים נגד מפקדיהם, דוח נתיב קבילות החיילים לשנת 2009 חושף לא מעט אירועים חריגים במסגרת הצה"לית. 6,100 קבילות חיילים הוגשו בשנה החולפת נגד מפקדים בצה"ל, כפי שעולה מהדוח השנתי של נציב הקבילות החיילים האלוף (מיל') יצחק בריק שהתפרסם היום, אולם בדיקה שלהם העלתה כי 59% מהן נמצאו מוצדקות.מדובר בירידה של 401 תלונות ביחס לשנת 2008.

התלונות מתייחסות להתנהגות משפילה ותלונות של חיילים נגד מפקדיהם. אך יותר משישית מהתלונות קשורות לנושא הרפואה בצה"ל. אחד המקרים הבולטים הוא קבילה שהוגשה נגד רופא שסירב לטפל בחייל שנעקץ על ידי עקרב בשלוש לפנות בוקר. למרות שהחייל היה מסוחרר והתקשה להזיז את רגלו, הרופא החליט שהטיפול יכול להמתין לשעות הבוקר.

הנציב מצא פגם חמור באופן התנהלותו של הרופא, שלא הציע לחייל טיפול רפואי מיידי, מצב המוגדר כמצב חירום רפואי, אשר עלול להסתיים אפילו במוות. מדובר בדוח הראשון של בריק, שדוגל יותר בענישה בהשוואה לנציגים קודמים. כ-15 קצינים ומפקדים סיימו את השירות שלהם בעקבות התלונות.

קצינת הקישור השתמשה בפייסבוק כדי לאתר נפקד

מקרה אחר מתייחס לריבוי הפרטים ולחשיפת המידע בפייסבוק. כך מתואר מקרה של קצינת קישור שהתחזתה לחברה של חייל מילואים נפקד כדי לאתר אותו. בעקבות הקבילה, קצין השלישות המחוזי הורה על איסור שימוש ברשתות חברתיות לצורך יצירת קשר עם חיילי מילואים.

אך נראה שהסיפורים שייזכרו ביותר מהדוח שייכים ליחסים שבין חיילים ומפקדים, שגורמים להשפלה וחורגים מנהלי ההכשרה והחניכה בצה"ל. בין היתר דוחח על עונשים שניתנו לחיילים כמו הוראה להתקלח מדי שעה במהל הלילה ולדווח על כך, קיום מסדר נשקים במהלך לילה שלם מדי שעתיים ואיסור שינה באוהלים, שגרם לחיילים לישון על הארץ.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה"ל קיבל לידיו את הדו"ח לשנת 2009 והוא מחויב ללמוד את תכניו ביסודיות, להפיק את הלקחים המתבקשים, ולתקן את הדרוש תיקון".עוד נמסר כי המטכ"ל גבי אשכנזי, נפגש בשבוע שעבר עם נציב קבילות החיילים, ושמע ממנו על המגמות העיקריות העולות מן הדוח.

"הנציב ציין את איכות ורצינות התחקירים שמבצעים המפקדים. והוסיף כי במרבית הקבילות פותרים המפקדים בעצמם את הבעיה. הרמטכ"ל ציין בסיפוק את שילובו של נציב קבילות החיילים ואנשים בהכשרות שונות ובסדרות המנהיגות למפקדים. ניכר כי שילוב זה נותן את אותותיו בירידה הנרשמת בקבילות", לשון התגובה.