תמונות ראשונות: תרגיל הענק של אירן

האם אירן מתכוננת למלחמה בקרוב? במערב עוד לא יודעים כיצד לעכל את התמונות שמגיעות היום מאזור המפרץ הפרסי, המציגות את הצבא האירני מתרגל את כל הכוחות, מהאוויר ועד היבשה, כולל שימוש בטילי קרקע-קרקע. מה שבטוח - בארה"ב ובישראל מתכוונים לעקוב אחרי התרגיל, שיימשך 3 ימים, בדאגה רבה. צפו בתמונות

אירן - סרט מלחמה: היום מגיעות תמונות ראשונות מ"הנביא הגדול 5", התמרון הצבאי הגדול שעורך הצבא האירני במפרץ הפרסי. בשלושת הימים הקרובים יתרגל צבא אירן כוחות אוויר, יבשה וים ואפילו טילי קרקע-קרקע, זאת למורת רוחו הרבה של המערב.

מהותו של התרגיל הצבאי לא ברורה, אך ככל הנראה המטרה היא להראות לעולם את יכולותיה הצבאיות של אירן מתוך כוונה להרתיע מפני תקיפה אפשרית. "המטרה העיקרית של משחק המלחמה הזה היא לשמר את הביטחון של המפרץ הפרסי", אמר גנרל חוסיין סלמי, מפקד בכיר במשמרות המהפכה, לסוכנוות הידיעות האירנית.

באירן מגדירים את התרגיל הקרוב כמשמעותי ביותר וגם במערב מתייחסים אליו ככזה. בכירים בארצות הברית אמרו כי הצבא האמריקני מתכוון לעקוב בדריכות ומקרוב אחרי התרגיל וכל היכולות שיתורגלו בו.

ארה"ב: "תקיפה באירן עדיין על השולחן"

על רקע התבטאותה של מישל פלורנוי, תת-שר ההגנה האמריקני לענייני מדיניות, שאמרה שאפשרות הפעולה הצבאית באירן היא "לא על השולחן", מיהר אתמול להגיב דובר הפנטגון ולהציג את ההיפך המוחלט. לדברי ג'פרי מורל, הממשל האמריקני אומנם מעדיף אמצעים דיפלומטיים - אך אינו פוסל אופציה של מתקפה צבאית באירן.

"האופציה הצבאית מעולם לא הורדה מהשולחן, לא בימי ממשל בוש ולא בתקופת הממשל הנוכחי", אמר דובר הפנטגון והדגיש כי הצבא האמריקני "בטוח מאוד" ביכולתו להגן על ארה"ב מפני טילים בליסטיים שבהם עשויה אירן להחזיק בעתיד.

אתמול: חביות במקום טילים

גורמי מודיעין הגיעו אתמול למסקנה כי אירן ניסתה לבצע הטעיה, שלא לומר הונאה, כאשר הציגה במצעד הצבאי האחרון בטהרן מה שתואר כמערכת טילים מתקדמת נגד מטוסים מסוג S-300.

מערכת הנ"מ המדוברת עומדת בתקופה האחרונה במרכז המאמצים של ישראל למנוע את התחמשותה של אירן בנשק שעלול לאיים על חיל האוויר הישראלי במקרה של תקיפת מתקני הגרעין האירניים. רה"מ נתניהו ושר החוץ ליברמן פנו בחודשים האחרונים לא פעם למקבלי ההחלטות ברוסיה, במטרה למנוע מהרוסים למכור לאירנים את המערכת המתקדמת.

אתמול התברר, כי מערכת טילי הנ"מ אינה נמצאת ברשותם של האירנים, למרות מראית העין שניסו להציג. חוות דעת מקצועיות של גורמי מודיעין העלו את המסקנה לפיה האירנים הציגו חביות מתכת ריקות שאמורות לדמות את מיכלי הטילים, אך אין ברשותם טילים כאלו - לא מרוסיה ולא מסין.

בעבר כבר ערכו האירנים תרגילי הונאה דומים לגבי טילים ימיים וסוגי נשק אחרים. אחד המקרים הזכורים במיוחד הוא ניסוי בטילי קרקע-קרקע, שלאחריו "שיכפלו" האירנים את מספר הטילים ששוגרו. עיתון ה"ניו יורק טיימס" חשף אז כי האירנים ערכו את התמונות שהופצו לעולם כולו ובאמצעות תוכנת פוטושופ - פשוט הוסיפו עוד כמה טילים.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק