התרגיל האירני: חביות ריקות במקום טילים

במצעד הצבאי האחרון שנערך ברחובות טהרן, הציג הצבא האירני את הרכש החדש שלו: טילי נ"מ מתקדמים מסוג S-300. אלא שגורמי מודיעין בחנו היטב את התמונות שהגיעו מטהרן, והגיעו למסקנה החד משמעית כי מדובר בזיוף. האירנים, מתברר, צבעו חביות ריקות בצבעי מלחמה והציגו אותם לעולם כמערכת טילים מתקדמת. כך זה נראה

גורמי מודיעין הגיעו למסקנה כי אירן ניסתה לבצע הטעיה, שלא לומר הונאה, כאשר הציגה במצעד הצבאי האחרון בטהרן מה שתואר כמערכת טילים מתקדמת נגד מטוסים מסוג S-300.

מערכת הנ"מ המדוברת עומדת בתקופה האחרונה במרכז המאמצים של ישראל למנוע את התחמשותה של אירן בנשק שעלול לאיים על חיל האוויר הישראלי במקרה של תקיפת מתקני הגרעין האירניים. רה"מ נתניהו ושר החוץ ליברמן פנו בחודשים האחרונים לא פעם למקבלי ההחלטות ברוסיה, במטרה למנוע מהרוסים למכור לאירנים את המערכת המתקדמת.

עכשיו מתברר, כי מערכת טילי הנ"מ אינה נמצאת ברשותם של האירנים, למרות מראית העין שניסו להציג. חוות דעת מקצועיות של גורמי מודיעין העלו את המסקנה לפיה האירנים הציגו חביות מתכת ריקות שאמורות לדמות את מיכלי הטילים, אך אין ברשותם טילים כאלו - לא מרוסיה ולא מסין.

בעבר כבר ערכו האירנים תרגילי הונאה דומים לגבי טילים ימיים וסוגי נשק אחרים. אחד המקרים הזכורים במיוחד הוא ניסוי בטילי קרקע-קרקע, שלאחריו "שיכפלו" האירנים את מספר הטילים ששוגרו. עיתון ה"ניו יורק טיימס" חשף אז כי האירנים ערכו את התמונות שהופצו לעולם כולו ובאמצעות תוכנת פוטושופ - פשוט הוסיפו עוד כמה טילים.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק