ביהמ"ש החמיר את תנאי מעצרה של קם

שבוע לאחר חשיפת פרשת הדלפת המסמכים הביטחוניים, קיבל ביהמ"ש את ערעור המדינה על תנאי מעצרה של ענת קם והחליט להחמירם. קם תישאר במעצר בית, אך תידרש לשהות בפיקוח צמוד של אחד מבני משפחתה. אחת לשבוע היא תיאלץ להתייצב בתחנת המשטרה. ביהמ"ש קבע כי מעשיה מעידים על "עיוות פנימי עמוק בתפיסה"

תחת פיקוח: בית המשפט העליון קיבל חלקית ערר שהגישה המדינה בנוגע למעצר הבית שהוטל על ענת קם, הנאשמת בריגול חמור ובהעברת מסמכים סודיים לעיתונאי "הארץ" אורי בלאו, והחליט להחמיר את תנאי המעצר שהוטלו עליה.

בית המשפט העליון קבע כי ענת קם תהא כפופה למעצר בית מלא במשך 24 שעות, וכי מעתה והלאה גם תהיה כפופה משך 24 שעות ביממה לפיקוח של אחד מהוריה או אחותה או דודתה. כמו כן הורה בית המשפט העליון כי יהיה עליה להתייצב בתחנת משטרה פעם בשבוע, כשהיא מלווה על ידי אחד מהמפקחים שנקבעו. במקביל, בית המשפט דחה לחלוטין את הערר שהגישה קם נגד מעצרה ותנאיו.

בהחלטתו ציין השופט כי "המעשים המיוחסים לענת קם מצביעים, לכאורה, על עיוות פנימי עמוק בתפיסת חובותיו של חייל כלפי המערכת הצבאית אותה הוא נדרש לשרת, וסטייה חמורה מאחריות בסיסית שאזרח חב כלפי המדינה אליה הוא משתייך." בית המשפט קבע כי המעשים המיוחסים לקם מהווים הפרה של נורמות פליליות "מהחמורות ביותר".

עוד נקבע כי "עשיית דין עצמית במידע מסווג וסודי ביותר הנוגע למערכת הבטחונית, טומנת בחובה סכנה פנימית עמוקה. הותרת ההחלטה בידי חייל או אזרח מן השורה מה ייעשה במידע סודי של רשות שלטונית, ובמיוחד של רשות בטחונית, עלולה לסכן אינטרסים חיוניים של המדינה ולערער מן היסוד את מבנה המערכות".

יאיר נווה: מעשיה של קם - "כמו גניבה של טנק"

לפני יומיים התייחס לפרשה מי שכיהן בתפקיד אלוף פיקוד המרכז בזמן הדלפת המסמכים המסווגים בפרשה, האלוף (מיל') יאיר נווה. בראיון בלעדי לחדשות 2 באינטרנט השווה נווה בין מעשיה של קם ל"גניבה של טנק". לדבריו, "בחורות שמשרתות בתפקידים רגישים כאלה עוברות סיווגים ביטחוניים. כפי שאני יודע, הבחורה עברה סיווג ביטחוני מתאים, ושובצה בלשכת אלוף".

הוא הדגיש כי צה"ל פעל לפי הוראות בג"ץ וטען: "כל פעולה מבוצעת אחרי שברור לי שלא נוכל לעצור אותם וזאת בגין יכולות מבצעיות שקיימות או לא קיימות ושיקול הסיכון לכוחותינו".

לפני כשבוע הותר לפרסום חלק מפרטיה של הפרשייה הביטחונית, שבמרכזה עומדת ענת קם. על פי כתב האישום שהוגש נגדה, מסרה העיתונאית הצעירה כ-2,000 מסמכים מסווגים שאספה בזמן שירותה הצבאי, ולאחר שיחרורה מסרה אותם לכתב עיתון "הארץ" אורי בלאו.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרשת "הדלפה במדים" - הסיקור המלא

ענת קם למקורביה: "צה"ל מבצע מעשים בניגוד לחוק"

הצצה לספר המחזור של ענת קם

"לא נגרם נזק לביטחון המדינה"

אמה של ענת קם נחלצת להגנתה

מי את ענת קם?

ענת קם העבירה אלפי מסמכים מסווגים

כך החלה הסערה