טלי פחימה: ענת קם ואני פגענו בזקפה הלאומית

שבוע לאחר חשיפת הדלפת המסמכים הביטחוניים מתייחסת לראשונה פעילת השמאל הקיצוני טלי פחימה לפרשת ענת קם. "הקשר היחידי ששנינו פגענו בזקפה הלאומית", משווה פחימה ומתלוננת על קיפוח עדתי

פעילת השמאל הרדיקלי המפורסמת ביותר בארץ מגיבה היום לראשונה לפרשת ענת קם וטוענת כי אין מקום להשוואה בינה ובין הצעירה המואשמת בריגול חמור. "הקשר היחידי בינינו הוא שגם היא וגם אני פגענו בזקפה הלאומית, בגבריות ובמילטריזם של ישראל", היא מדגישה בריאיון לחדשות 2 באינטרנט.

עם זאת סבורה מי שבילתה שלוש שנים בכלא בגין עבירות של מסירת ידיעה לאויב כי העיתונאית שהדליפה, לכאורה, לכתב "הארץ" יותר מ-2,000 מסמכים מסווגים לא צריכה להיענש. "הפרקליטות עלתה כאן, כמו במקרה שלי, על עץ גבוה", היא מאמינה. "האישומים נגדה הם ניסיון של המדינה והשב"כ לטייח את פעולות הטרור ופשעי המלחמה שעלו מהמסמכים אותם הדליפה".

גם לגבי הטיפול בחיילת הסוררת יש לפחימה השגות והיא רומזת לאפליה על רקע עדתי. "הטיפול בפרשה של ענת קם הוא הרבה פחות נוקשה מאשר בפרשה שלי", היא מלינה. "היא יושבת במעצר בית, ולא במעצר מנהלי בו אני ישבתי. לה קוראים קם, לי קוראים פחימה - ויכול להיות שזו הסיבה שההתנהלות במקרה הזה שונה מההתנהלות נגדי".

כאשר נשאלה פחימה האם יצרה קשר עם קם או מקורביה, השיבה כי היא עוקבת אחר הפרשה רק דרך אמצעי התקשורת. "אני רחוקה מכל מה שקוראים לו ישראל. אני גרה בפלסטין, בכפר ערערה הסמוך לאום-אל-פאחם. אני לא חלק מהחברה הישראלית, אני מייצגת את הצד השני", היא מציינת בגאווה.

לסיכום, מבקשת פעילת השמאל הקיצוני להעביר מסר לקם: "היא פעלה ממניעים אידאולוגים, אבל היא מאוד תמימה אם היא חושבת שהיא יכולה לפעול לשינוי החברה הישראלית. אני ניסיתי לעשות את זה ונכוויתי. יש סיכוי שהמדינה תפיל הכול עליה - אני מציעה לה להתכונן טוב".

יאיר נווה: מעשיה של קם - "כמו גניבה של טנק"

לפני יומיים התייחס לפרשה מי שכיהן בתפקיד אלוף פיקוד המרכז בזמן הדלפת המסמכים המסווגים בפרשה, האלוף (מיל') יאיר נווה. בראיון בלעדי לחדשות 2 באינטרנט השווה נווה בין מעשיה של קם ל"גניבה של טנק". לדבריו, "בחורות שמשרתות בתפקידים רגישים כאלה עוברות סיווגים ביטחוניים. כפי שאני יודע, הבחורה עברה סיווג ביטחוני מתאים, ושובצה בלשכת אלוף".

הוא הדגיש כי צה"ל פעל לפי הוראות בג"ץ וטען: "כל פעולה מבוצעת אחרי שברור לי שלא נוכל לעצור אותם וזאת בגין יכולות מבצעיות שקיימות או לא קיימות ושיקול הסיכון לכוחותינו".

לפני כשבוע הותר לפרסום חלק מפרטיה של הפרשייה הביטחונית, שבמרכזה עומדת ענת קם. על פי כתב האישום שהוגש נגדה, מסרה העיתונאית הצעירה כ-2,000 מסמכים מסווגים שאספה בזמן שירותה הצבאי, ולאחר שיחרורה מסרה אותם לכתב עיתון "הארץ" אורי בלאו.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרשת "הדלפה במדים" - הסיקור המלא

ענת קם למקורביה: "צה"ל מבצע מעשים בניגוד לחוק"

הצצה לספר המחזור של ענת קם

"לא נגרם נזק לביטחון המדינה"

אמה של ענת קם נחלצת להגנתה

מי את ענת קם?

ענת קם העבירה אלפי מסמכים מסווגים

כך החלה הסערה