למרות המחדל: אף קצין לא יישפט

יותר מ-2,000 מסמכים ביטחוניים מסווגים העבירה, לכאורה, ענת קם לאורי בלאו. למרות המחדל העצום, עולה בבדיקת חדשות 2 באינטרנט כי בצבא לא מצאו לנכון להעמיד לדין אף קצין ביטחון שדה. צה"ל: אין כל סיבה לטיפול משמעתי מעבר לטיפול בקם

בעוד הסערה סביב פרשת הריגול החמורה בה מואשמת העיתונאית ענת קם מסרבת לדעוך, נשארות מספר שאלות מרכזיות בסיפור ללא מענה: כיצד הצליחה פקידה להוציא מסמכים סודיים מצה"ל בלא הפרעה והאם אין מישהו מלבדה שאמור לתת את הדין על המחדל?

למרות העובדה שיותר מ-2,000 מסמכים צבאיים מסווגים, שחלקם מוגדרים כסודיים ביותר, הועברו לידי כתב "הארץ" אורי בלאו על ידי קם בזמן ששירתה בלשכת אלוף פיקוד מרכז נדמה כי הכתבת היא היחידה לשלם את המחיר - בעוד אנשי ביטחון השדה, שאמורים למנוע את הדלפת החומרים, כלל לא יועמדו לדין.

"לאור העובדה כי מדובר בחיילת לשעבר אשר ביצעה את המעשים באופן אישי וללא שיתוף של חיילים נוספים בסביבתה, הרי שאין כל סיבה לטיפול משמעתי מעבר לטיפול בחיילת לשעבר ענת קם", נמסר מדובר צה"ל בתגובה לפניית חדשות 2 באינטרנט.

מוקדם יותר התייחס עו"ד מיבי מוזר, מצוות ההגנה של בלאו, לפרשה והסביר שמרשו ממתין לאות מצד קם, כדי להחזיר את כל המסמכים שמסרה לו לכאורה קם, וכי הוא מבושש לשוב ארצה בשל הלחץ שמפעילה עליו המדינה.

"אורי בלאו מאוד מנסה להגיע להסדר כדי להחזיר את המסמכים שנוגעים לנושא הזה. אם אכן ענת קם רוצה שהם יימסרו לשלטונות - אז הם יימסרו", אמר מוזר בראיון לערוץ החדשות. בהמשך השיחה, סייג הפרקליט את הדברים, כדי להדגיש שקם עדיין לא הודתה שהיא המקור.

"הבנתי מפרקליטה שהם לא מודים במה שנאמר בעיתונות כאילו ענת מבקשת מבלאו להחסיר את המסמכים, ואני גם לא אומר שענת קם היא המקור, אבל אם היא תקרא לו להשיב את כל המסמכים שהיא מסרה לו, כפי שנכתב בעיתונים, אין בעיה".

מדינה דמוקרטית מפעילה לחץ על עיתונאי

לדברי פרקליטו של בלאו, המדינה מפעילה לחץ כבד על בלאו ודורשת ממנו למסור לידיהם את כל ארכיון המסמכים שאגר במהלך עשר שנות עבודתו כעיתונאי. "זה דבר לא מקובל ללחוץ על עיתונאי לחשוף את המקורות שלו", אמר מוזר. "מאיימים עליו במעצר ובדברים נוספים עד להגשת כתב אישום".

"אני מקווה שהמדינה בסופו של דבר תבין את החשיבות של עיתונאי ששומר על חסיון מקורותיו. מה הברירה שלו? מפעילים עליו לחץ וברור שהוא רוצה לחזור למולדתו. הוא מיצה את חופשתו בעולם", הוסיף מוזר. "כמובן שהארכיון של המידע שאסף במשך עשר שנותיו כעיתונאי לא יוכל להימסר למדינה".

לשאלה האם קיים קשר ישיר בין בלאו לקם ענה הפרקליט: "אנחנו לא בקשר עם צוות ההגנה של ענת קם, לא צריך להתקיים קשר ישיר בין בלאו לענת קם, כדי שלא יעלה חשד לשיבוש עדויות או מהלך חקירה".

למרות זאת, טוען עורךך דינו ו של בלאו שכדי להגיע להסדר, צריך להיווצר קשר כדי להגיע להבנה בין הצדדים בפרשה. "כדי שהעיתונאי אורי בלאו ישוב לישראל, צריך להגיע להבנה של מה טוב למדינת ישראל", אמר מוזר. "אם חשוב למדינת ישראל שכל מה שנמסר על ידי קם, אם אכן נמסר על ידי ענת קם והיא תאמר שהיא מסכימה שיימסר - המסמכים יועברו ולא באמצעים של לחץ או איומים על העיתונאי שלא עולה על הדעת שמשתמשים בהם במדינה חופשית".

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרשת "הדלפה במדים" - הסיקור המלא

ענת קם למקורביה: "צה"ל מבצע מעשים בניגוד לחוק"

הצצה לספר המחזור של ענת קם

"לא נגרם נזק לביטחון המדינה"

אמה של ענת קם נחלצת להגנתה

מי את ענת קם?

ענת קם העבירה אלפי מסמכים מסווגים

כך החלה הסערה