"בלאו ישיב את המסמכים רק באישור המקור"

פרקליטו של עיתונאי "הארץ", שנדרש לחקירה בישראל בגין החזקת מסמכים סודיים ביותר של צה"ל שקיבל לכאורה מענת קם, אומר היום כי קיימת אפשרות שהעיתונאי ישיב לשב"כ את המסמכים שקם העבירה לו – אם תודה בהעברתם ותורה להשיבם. לדברי הפרקליט, בלאו חושש לחזור לארץ כיוון שהמדינה מאיימת לחשוף מקורות נוספים שלו

הפרשה שזכתה לכינוי "המדליפה במדים", שבמרכזה נאשמת העיתונאית ענת קם בריגול חמור, ממשיכה להסעיר את המדינה. מי שעשוי לסייע לקם לסיים את הפרשה, הוא אורי בלאו, כתב "הארץ" שפרסם את התחקיר על סמך המסמכים שקיבל לכאורה מהחיילת.

עו"ד מיבי מוזר, מצוות ההגנה של בלאו, מסביר שמרשו ממתין לאות מצד קם, כדי להחזיר את כל המסמכים שמסרה לו על פי החשד, וכי הוא מבושש לשוב ארצה בשל הלחץ שמפעילה עליו המדינה.

"אורי בלאו מאוד מנסה להגיע להסדר כדי להחזיר את המסמכים שנוגעים לנושא הזה. אם אכן ענת קם רוצה שהם יימסרו לשלטונות - אז הם יימסרו", אמר מוזר בראיון לערוץ החדשות. בהמשך השיחה, סייג הפרקליט את הדברים, כדי להדגיש שקם עדיין לא הודתה שהיא המקור.

"הבנתי מפרקליטה שהם לא מודים במה שנאמר בעיתונות כאילו ענת מבקשת מבלאו להחסיר את המסמכים, ואני גם לא אומר שענת קם היא המקור, אבל אם היא תקרא לו להשיב את כל המסמכים שהיא מסרה לו, כפי שנכתב בעיתונים, אין בעיה".

מדינה דמוקרטית מפעילה לחץ על עיתונאי

לדברי פרקליטו של בלאו, המדינה מפעילה לחץ כבד על בלאו ודורשת ממנו למסור לידיהם את כל ארכיון המסמכים שאגר במהלך עשר שנות עבודתו כעיתונאי. "זה דבר לא מקובל ללחוץ על עיתונאי לחשוף את המקורות שלו", אמר מוזר. "מאיימים עליו במעצר ובדברים נוספים עד להגשת כתב אישום".

"אני מקווה שהמדינה בסופו של דבר תבין את החשיבות של עיתונאי ששומר על חסיון מקורותיו. מה הברירה שלו? מפעילים עליו לחץ וברור שהוא רוצה לחזור למולדתו. הוא מיצה את חופשתו בעולם", הוסיף מוזר. "כמובן שהארכיון של המידע שאסף במשך עשר שנותיו כעיתונאי לא יוכל להימסר למדינה".

לשאלה האם קיים קשר ישיר בין בלאו לקם ענה הפרקליט: "אנחנו לא בקשר עם צוות ההגנה של ענת קם, לא צריך להתקיים קשר ישיר בין בלאו לענת קם, כדי שלא יעלה חשד לשיבוש עדויות או מהלך חקירה".

למרות זאת, טוען עורךך דינו ו של בלאו שכדי להגיע להסדר, צריך להיווצר קשר כדי להגיע להבנה בין הצדדים בפרשה. "כדי שהעיתונאי אורי בלאו ישוב לישראל, צריך להגיע להבנה של מה טוב למדינת ישראל", אמר מוזר. "אם חשוב למדינת ישראל שכל מה שנמסר על ידי קם, אם אכן נמסר על ידי ענת קם והיא תאמר שהיא מסכימה שיימסר - המסמכים יועברו ולא באמצעים של לחץ או איומים על העיתונאי שלא עולה על הדעת שמשתמשים בהם במדינה חופשית".

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרשת "הדלפה במדים" - הסיקור המלא

ענת קם למקורביה: "צה"ל מבצע מעשים בניגוד לחוק"

הצצה לספר המחזור של ענת קם

"לא נגרם נזק לביטחון המדינה"

אמה של ענת קם נחלצת להגנתה

מי את ענת קם?

ענת קם העבירה אלפי מסמכים מסווגים

כך החלה הסערה