ענת קם למקורביה: "צה"ל מבצע מעשים בניגוד לחוק"

יום לאחר פרסום הפרשה הבטחונית והתקשורתית שהסעירה את המדינה, מספרים מקורביה של ענת קם מה היו המניעים למעשיה. "כנראה שזה היה מעשה מטומטם וצריך להיענש עליו", מספרים מקורביה של העיתונאית הצעירה, "אבל בין זה לבין ריגול ובגידה פעורה תהום"

לראשונה מאז שהותרה לפרסום פרשת ענת קם שהסעירה את המדינה, מתפרסת תגובתה של העיתונאית הצעירה להאשמות הקשות המופנות נגדה. "עד כמה שזה נשמע מליצי, פשוט לא יכולתי לסבול את העובדה שצה"ל מבצע מעשים בניגוד לחוק, לכן ביקשתי לפוצץ את העניין", סיפרה קם למקורביה.

עיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי קם, שמואשמת בריגול חמור בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, מבינה את ההשלכות של מעשיה, זאת על פי המקורבים לה. "יכול להיות שהמעשה הזה היה לא אחראי", מספרים המקורבים. "ברור שהיא מצטערת על הצעד, כנראה שזה היה מעשה מטומטם וצריך להיענש עליו, אבל בין זה לריגול ובגידה פעורה תהום".

בנוסף חושפים גורמים מקורבים לקם, כי בין העיתונאית לאורי בלאו, כתב "הארץ", התפתח סכסוך קשה. לדבריהם, קם ביקשה מבלאו שלא יפרסם צילום של הדפים החסויים שנמסרו לו, אך הוא בכל זאת בחר להוציא אותם לאור.

כעת מאשימים מקורביה את הכתב בכך שהפר את החיסיון העיתונאי בעצם פעולם הפרסום. "ברור שאם המסמכים לא היו מתפרסמים, הפרסום היה עובר בשקט יחסי והחיסיון של ענת כמקור היה נשמר". לטענתם "הוא פשוט מכר אותה".

הפרקליטות: נדרוש מאסר ממושך

בכיר בפרקליטות הבהיר לחדשות 2 כי אין שום כוונה להוריד את חומרת ההאשמות נגד ענת קם, למרות הביקורת. לדבריו, הכנסת הביטוי הזה "ריגול חמור" לא נועד כדי להפחיד: "אנחנו סבורים שענת קם עברה עבירות בטחוניות חמורות, אנחנו נעמוד על כך ונדרוש מבית המשפט מאסר ממושך, שנים ארוכות בכלא".

אותו בכיר התייחס גם לכתב הארץ ששוהה בלונדון, ואמר: "אנחנו לא מבינים את ההתנהגות שלו, אנחנו לא מבינים מדוע הוא לא חוזר לארץ, מוסר את המסמכים ומסיים את הפרשה, מדוע הוא גוזר על עצמו את הגלות הפוליטית הזו. כנראה שהוא מעוניין להציג את עצמו כקדוש מעונה".

ראש השב"כ: קם פגעה בביטחון המדינה

אחרי חודשים ארוכים של שתיקה, חרושת שמועות ופרסומים בתקשורת הזרה, אישר בית המשפט לפרסם חלק מפרטי הפרשה החסויה שהסעירה את ישראל. במרכז הפרשה עיתונאית צעירה שנמצאת כבר שלושה חודשים במעצר בית בעקבות אישומים חמורים של פגיעה בביטחון המדינה.

לפני כשלושה חודשים הוגש כתב אישום חמור נגד העיתונאית ענת קם בגין ריגול במטרה לפגוע בביטחון המדינה. קם בת ה-23, שעובדת כיום באתר האינטרנט "וואלה", הואשמה כי בזמן שירותה בצה"ל כעוזרת ראש לשכתו של האלוף יאיר נווה לפני כארבע שנים, אספה והדליפה יותר מ-2,000 מסמכים מסווגים של הצבא, שחלקם רגישים ביותר ומוגדרים "סודיים ביותר".

לאחר שחרורה הציעה קם לכאורה את המסמכים לעיתונאי אורי בלאו שערך כתבה על מדיניות החיסולים של צה"ל בשטחים, ועשתה זאת לפי כתב האישום מתוך מניעים אידיאולוגיים ובכוונה לפגוע בביטחון המדינה.

ראש שירות הביטחון הכללי יובל דיסקין כינס הבוקר בכירים וראשי מערכות וסקר בפניהם את השלכות הפרשה. דיסקין הזהיר כי "המידע שקם העבירה לעיתונאי הם חלום רטוב של כל ארגון מודיעין מבחינת התמונה שהם מספקים לגבי מה שקורה בצד השני". לדבריו, המסמכים שנמצאו מספקים פרטים סודיים ביותר על תורת לחימה ופעילות יחידות מיוחדות של צה"ל, שחלקן לא התפרסמו עד היום. 

פרשת "הדלפה במדים" - הסיקור המלא

הצצה לספר המחזור של ענת קם

"לא נגרם נזק לביטחון המדינה"

אמה של ענת קם נחלצת להגנתה

מי את ענת קם?

ענת קם העבירה אלפי מסמכים מסווגים

כך החלה הסערה

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק