איתן הבר ניסה לפשר בין ברק לאשכנזי

לפני כשלושה חודשים הופץ כי הרמטכ"ל מחפש כהונה של שנה חמישית. כששר הביטחון הבין שזה לא בדיוק המצב, הוא מינה את איתן הבר כשליח, שהסכים לתווך כדי לנסח איזושהי הודעה מוסכמת על שני הצדדים. הבר הופתע לגלות ששר הביטחון הסכים כבר לפרסם נוסח מסוים, חזר בו מההסכמה - וההודעה הזו לא יצאה לתקשורת

כולם מנסים עכשיו להרגיע את הרוחות במתיחות בין הרמטכ"ל גבי אשכנזי לשר הביטחון אהוד ברק, ולכן במהלך היום הורעפו מחמאות על תפקודו של אשכנזי מכל עבר. אבל הפגת המתח היא לא עניין פשוט.

לפני כשלושה חודשים הופץ כי הרמטכ"ל מחפש כהונה של שנה חמישית. כששר הביטחון הבין שזה לא בדיוק המצב, הוא מינה את איתן הבר כשליח, שהסכים לתווך כדי לנסח איזושהי הודעה מוסכמת על שני הצדדים. איתן הבר רץ ממקום למקום במשך מספר ימים בניסיון לגבש את אותה הודעה.

איתן הבר בעצמו לא מוכן לדבר, הוא איש אמונם של שני הצדדים, הוא ממלא את פיו מים בפרשה הזאת, אך בסוף ההתרוצצות הזאת הוא הופתע לגלות ששר הביטחון הסכים כבר לפרסם נוסח מסוים וחזר בו מההסכמה וההודעה הזו לא יצאה לתקשורת.

הפרשה הקטנה הזו, שהיא לכאורה אינה חשובה, מעיבה במשך כל החודשים האחרונים על היחסים בין הלשכות ויותר מזה – בין ברק לאשכנזי. זה רק מראה עד כמה קשה עכשיו לאחות שברים שנוצרו בהודעה אחת חסרת טעם ומיותרת.

הרמטכ"ל: לא ציפיתי לשנה נוספת

אמש הודיע הרמטכ"ל אשכנזי כי לא ציפה גם כך להאריך את כהונתו בשנה נוספת. "אני מבקש להבהיר כי מעולם לא פניתי לראש הממשלה, לשר הביטחון או לכל גורם אחר בבקשה לכהן שנה חמישית בתפקידי", נמסר בהודעת דובר צה"ל מטעם הרטמכ"ל. 

"אני סבור שההחלטה שהתקבלה על ידי הממשלה פה אחד עם כניסתי לתפקיד הרמטכ"ל ושהעמידה את כהונת הרמטכ"ל על ארבע שנים מראש, היא נכונה וראויה. לפיכך לא ברור הטעם לעסוק בשנה חמישית, כשזו כלל לא עמדה על הפרק".

אשכנזי הוסיף כי נקרא לפני יותר משלוש שנים לשוב מהחיים האזרחיים לצה"ל ולקבל את התפקיד הבכיר בצבא. "מאז ועד היום אני עושה את תפקידי באמונה ובתחושת שליחות, כאשר כל מעיני ומרצי, יחד עם עמיתי למטה הכללי ומפקדי צה"ל וחייליו, נתונים לבניינו של צה"ל, למוכנות הכוחות בסדיר ובמילואים ולחיזוק אמון הציבור בצה"ל", ציין הרמטכ"ל והוסיף כי "לפנינו בעיות ביטחון מורכבות ואתגרים לא פשוטים קרובים ורחוקים אשר מחייבים את כולנו להתרכז בעיקר - וכך נעשה".

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק