דיווח: פקחי גרעין של האו"ם ביקרו במתקן בדמשק

דיפלומט בכיר באו"ם אומר הלילה כי הסורים אפשרו לאחרונה לפקחים ומומחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבקר באחד המתקנים הקשורים לתכנית הגרעין בבירה הסורית. עם זאת, הדגיש כי הפקחים עדיין לא הורשו לבקר במתקן הגרעין שהושמד, ע"פ דיווחים זרים, ע"י ישראל

בכל זאת משתפת פעולה? פקחים ומומחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הורשו לבקר ולבדוק את אחד מהמתקנים הקשורים לתכנית הגרעין הסורית בדמשק, כך על פי גורמים באו"ם. עם זאת, על פי הגורמים, בשלב זה עדיין נאסר על הפקחים להיכנס למתקן הגרעין הסורי שהושמד, על פי דיווחים זרים, בתקיפת חיל האוויר הישראלי בספטמבר 2007.

דיפלומט בכיר בווינה אמרו הלילה, כי הבדיקה החריגה בדמשק נעשתה כחלק מהניסיונות המתמשכים למצוא קשר בין שרידי האורניום שנמצאו בשנה שעברה במתקן הגרעיני שהושמד, לבין המתקן הממוקם בבירה הסורית. המתקן שהופצץ נמצא בעיר דיר א-זור במדבר הסורי, וביוני 2008 נעלמו מספר ראיות שעשויות להעיד באופן חד-משמעי על כוונותיה הגרעיניות של סוריה.

"מאז התקיפה נאסר על פקחי האו"ם להיכנס למתקן בדיר א-זור", אמר הלילה הדיפלומט מהאו"ם. "עם זאת, אנו ממשיכים לחפש קשר בינו לבין המתקן בדמשק".

חוסר שביעות רצון באו"ם

בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית נמשך הדיון בעניין תכניתה הגרעינית של סוריה. בשלב זה מועצת הנגידים של הסוכנות עדיין תוהה על קנקנה של התכנית, ולא יודעת בדיוק את מאפייניה. לשם כך, נמשכות הבדיקות סביב אותו מתקן סורי שהושמד לפני כשנתיים וחצי, כאשר מספר מדינות כבר הודיעו כי הן מתנגדות נחרצות לעובדה שסוריה תפתח יכולות גרעיניות.

מאז תקיפת המתקן הגרעיני בסוריה הביעו פקחי הסוכנות לא אחת את מורת רוחם מהיעדר שיתוף הפעולה הסורי עמם. גם יו"ר הסוכנות היוצא, מוחמד אל-בראדעי, מתח לא אחת ביקורת על הסורים, ועל נסיונותיהם המתמשכים להסתיר פרטים רבים אודות התכנית.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק