בקרוב בצה"ל: לוחמים יעברו קורס מיוחד לחקירת שבויים פלסטינים

למעלה מ-300 תלונות הוגשו נגד חיילי צה"ל במהלך "עופרת יצוקה". חלק מהתלונות אף התפתחו לכתבי אישום נגד החיילים. כחלק מתהליך הפקת הלקחים, החליטו בצה"ל להקים קורס חדש שיעברו הלוחמים שמגיעים במגע עם האוכלוסייה הפלסטינית - קורס חוקרי שבויים. במסגרת הקורס ילמדו הלוחמים ערבית ובכך יוכלו לדלות מידע מודיעני

החיילים ילמדו לתקשר עם הפלסטינים. אילוסטרציה (AP)

עוד לקח מ"עופרת יצוקה": אחרי מאות תלונות נגד חיילי צה"ל במהלך המבצע בעזה, החליטו בצה"ל לפתוח בבית הספר של חיל המודיעין קורס צבאי חדש ללוחמים - חוקרי שבויים. בקורס, שייפתח בעוד כחודש וחצי יגיעו לוחמי יחידת החי"ר ללמוד ערבית, וזאת כדי לאמן את החיילים לדלות מידע מודיעיני על פי דיני המלחמה.

עיתון מעריב מפרסם הבוקר כי הקורס החדש משותף לאמ"ן, לפרקליטות הצבאית ולמתאם הפעולות בשטחים. הוא נפתח כאחד מלקחי מבצע "עופרת יצוקה". לאור תלונות רבות נגד חיילי צה"ל הבינו בצבא כי יש לספק לחיילים בשטח כלים להתמודדות עם האוכלוסייה הערבית. זאת, כדי לשפר את הפעילות המודיעינית נגד הטרור ושמירה על דיני המלחמה בד בבד.

על פי הפרסום, למעלה מ-330 תלונות הגיעו לפרקליטות הצבאית לאחר המבצע על מקרי אלימות וביזה, חלקם אף הפכו לכתבי אישום פליליים. "המטרה היא להעניק ללוחם שנמצא בלב השטח כלים כמו שפה, יכולת ליצור קשר עם האוכלוסייה ובשורה התחתונה יכולת להפוך את המידע בשטח למידע מודיעיני מועיל וחיוני עבור מהלכי הקרב של המחלקה", אמר לעיתון קצין המצוי בתהליך גיבוש תכני הקורס.

הקצין מסביר כי בצה"ל רוצים לשפר את החיכוף של הלוחמים עם האוכלוסייה בשטחי הלחימה. "לפעמים תחקור נכון של פלסטינים בשטח עשוי להציל חיים, שלא לדבר על איתור מחסנים ובהם אמצעי לחימה, מיקום של מחבלים, פתחי מנהרות ומעבדות נפץ", מסביר הקצין.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק