ארדואן: למה לישראל יש גרעין ולאירן אין?

עוד התבטאות מתריסה מצידו של ראש ממשלת טורקיה. בראיון ל-BBC תוהה ארדואן כיצד מדינות עם נשק גרעיני דורשות שמדינות אחרות לא תוכלנה לפתח. "אני מאמין כי לאירן אין שום כוונה לפתח נשק גרעיני", אמר בראיון ל-BBC. "אני בטוח שמטרת תכנית הגרעין שלה היא לצרכים אזרחיים"

"זה לא הוגן שמדינות המחזיקות בנשק גרעיני מסלפות את העובדות ולא דורשות מישראל להתפרק מהנשק הגרעיני שברשותה", כך אומר ראש ממשלת טורקיה טאיפ רג'פ ארדואן בריאיון הלילה לרשת BBC. ארדואן הפציר בקהילה הבינלאומית לנקוט באותו היחס לירושלים כפי שהם נוקטים כלפי טהרן.

"אני מאמין כי לאירן אין שום כוונה לפתח נשק גרעיני", הצהיר המנהיג הטורקי. "אני בטוח שמטרת תכנית הגרעין שלה היא לצרכים אזרחיים". אך גם על נשיא אירן, בפיו של ארדואן יש רק שבחים: "מחמוד אחמדינג'אד הוא חבר".

"אירן רוצה אנרגיה למטרות אזרחיות"

"אמרתי לאחמדינג'אד שאיני רוצה לראות באזור נשק גרעיני", ציין ארדואן. עם זאת, הוסיף: "אני חושב מדובר בזכות לגיטימית שאירן תוכל לפתח גרעין. מדינות שיש להן נשק גרעיני אינן יכולות לצאת נגד מדינה אחרת ולומר לה שהיא לא יכולה לעשות זאת".

לדברי ארדואן, "אירן הדגישה פעמים רבות כי היא מעוניינת באנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות, וכי היא משתמשת בהעשרת האורניום לצרכים אזרחיים בלבד. אחמדינג'אד אמר לי זאת פעמים רבות בעבר". לטענתו, הוא הדגיש בפני נשיא אירן את הסיכונים הטמונים בעימות גרעיני באזור.