אחרי התמונות: השבוי משחזר את הסיוט

ארבעה ימים לאחר שנחשפו התמונות המתעדות אותו בשבי הסורי מתראיין לראשונה ניסים שלם ומשחזר את הרגעים הראשונים בהם צפה בקטע הווידאו. "הם יודעים בדיוק מה הם רוצים שתגיד, וזה הפוך ממה שאתה בעצם", מנסה להסביר את דבריו על דגל ישראל. צפו בראיון המלא

ניסים שלם לא היה מוכן ליום הזה. 28 שנים אחרי שנחטף ביחד עם יוסף גרוף לסוריה, פורסם בשבוע שעבר ברשת הטלוויזיה אל-ג'זירה, וידאו המתעד את השבי של השניים. שלם לא זכר שצולם על ידי שוביו, אבל התמונות הללו החזירו אותו לימים שהיה מעדיף לשכוח.

"לא זכרתי, כנראה שמתי את זה באיזה פינה, סגרתי את זה", מנסה להסביר שלם את התמונות בהן צולם מדבר על דגל ישראל. "יש דברים שרציתי לשכוח", הוא אומר, אך לאחר פרסום קטע הווידאו בו הוא נראה בשבי זה כנראה יהיה בלתי אפשרי.

"ברגע שאתה רואה את עצמך, בהתחלה אתה מסתכל ואתה לא מאמין שזה אתה", הוא מנסה להסביר. "איך אתה נראה, מה קורה איתך, אבל זה עולה, בעצם זה אתה ולא מישהו אחר. זה עולה עם התחושות עם הכאבים עם הבלגן".

"מערבולת של רגשות"

"ביום חמישי כאילו הכל התהפך", שיחזר שלם את הרגע בו צפה לראשונה בתמונות. "אתה נכנס למן מערבולת של רגשות עם תחושות , עם כאבים עם דברים שהרבה זמן לא חשתי שזה עלו בקנה מידה כזה".

שלם נפל בשבי ארגונו של אחמד ג'יבריל בלבנון בשנת 1982. כמעט שלוש שנים הוחזק בצינוק מתחת לאדמה בסוריה ולא ראה אור יום. "הם יודעים מה הם רוצים לעשות ומה הם רוצים שאתה תגיד, הם יודעים גם מי אתה הם ידעו טוב מאוד מה הדגל חשוב לי בתור בנאדם ומאיפה באתי".

"הם יודעים בדיוק מה הם רוצים שתגיד, וזה הפוך ממה שאתה בעצם", מנסה שלם להסביר את תוכן דבריו בזמן שצולם. "האנושיות ברחה מהם לצערי הרב", הוא אומר, ומרגיש צורך לציין שכל סטייה מבקשות השובים לוותה בתשלום כבד מאוד, שככל הנראה לעולם לא ישכח.