מתיחות שיא בירושלים: אלפי שוטרים בעיר העתיקה

2,500 שוטרים פרוסים ברחבי העיר העתיקה ובמזרח ירושלים לקראת טקס חנוכת בית כנסת החורבה ברובע היהודי בעיר. עשרות צועדים יהודים צפויים להגיע לבית הכנסת העתיק החורבה, כדי להשתתף בטקס החניכה הרשמי. במשטרה מבהירים כי לא יתקיים שום אירוע באזור הר הבית לאחר סיום טקס החנוכה

אירועי חנוכת בית הכנסת החורבה ברובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים צפויים החלו בשעות אחר הצהריים, והמתח בבירה בשיאו. לאחר יומיים של שקט יחסי התעוררו מהומות באזור קלנדיה כשמספר פלסטינים יידו אבנים לעבר השוטרים.

לא דווח על נפגעים באירוע, ובשאר חלקי העיר נשמר השקט לאחר שיותר מ 2,500 שוטרים פועלים כדי לשמור על הסדר בעיר העתיקה במהלך החגיגות.

במשטרה מבהירים כי לא יתקיים שום אירוע באזור הר הבית לאחר סיום טקס חנוכת בית הכנסת, בניגוד לשמועות שמפיצים גורמים בחמאס ובתנועה האיסלמית. אנשי הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית בהנהגתו של השייח כמאל חטיב מתכנסים היום באוהל מחאה בואדי ג'וז.

במערכת הביטחון מאשימים את חמאס בליבוי היצרים ובניסיון לעורר אינתיפאדה שלישית. חמאס מצידם קוראים לפלסטינים לקיים מחר יום "זעם" במחאה על מה שהם מכנים התקפת ישראל על מסגד אל אקצא.

"מדובר במקום מורשת יהודית"

עשרות סטודנטים מאוניברסיטת ביר זית קיימו היום הפגנה אלימה במחאה על מה שהם מכנים ייהוד מזרח ירושלים. חיל צה"ל נפצע קל בעימותים וארבעה פלסטינים פונו לטיפול בבתי החולים בסביבה.

בית הכנסת החורבה ברובע היהודי בירושלים העתיקה, נחרב שלוש פעמים במהלך המאה ה-18, ה-19 ובמאה ה-20. היום הוא נחנך בשלישית, בתום עבודת שיפוץ ושיחזור גדולה. ההתקהלות מצד גורמים יהודיים באזור החלה אמש עם חנוכת בית הכנסת שהביאה לירושלים וסביבותיה אלפי שוטרים שהתפרסו ברחובות העיר העתיקה מאז אתמול בניסיון למנוע תגובה חריפה של פלסטינים.

"ההחלטה על הסגר התקבלה בעקבות מידע מודיעיני על כוונות פלסטינים להפר את הסדר", אמר ניצב בדימוס מיקי לוי, בעבר מפקד מחוז ירושלים. "בד בבד, דין בית הכנסת החורבה אינו כדין מקום אחר, כיוון שמדובר במקום מורשת יהודית וגם הפלסטינים מבינים זאת. אין ספק שהידברות עם החרדים ועם הפלסטינים יתרמו לשמירת הסדר והשקט בבירה".

למרות המתיחות הרבה, האירוע עובר עד כה ללא הפרעה. "אנחנו לא רואים בזה מעשה של התגרות", סיפר אתמול אחד הצועדים בתהלוכה לחדשות 2 . "כולנו באים לכאן בשמחה ואין פה מעשה של חוסר התחשבות. התהלוכה פתוחה לכולם".