האם המשטרה ידעה על הכוונה לבצע פיגוע בשפרעם?

כמעט 5 שנים עברו מאז הפיגוע שביצע המחבל היהודי עדן נתן זדה בשפרעם. כל אותו זמן טענו במשטרה ובצה"ל שלא היה להם שום מידע מוקדם. אבל קלטת חדשה שנחשפת היום מציגה תמונה שונה

קלטת שצולמה ממטוס ללא טייס שחג מעל שפרעם בזמן פיגוע הירי שביצע עדן נתן זאדה לפני כחמש שנים, מעלה תהיות לגבי טיפול המשטרה והצבא באירוע. לטענת משפחות ההרוגים בפיגוע, בידי המשטרה היה מידע מוקדם על כוונתו של החייל נתן זאדה לפתוח בירי לעבר יושבי האוטובוס שבו נסע בשפרעם.

צפייה בסרטון מראה את התנועה ברחובות שפרעם ממבט על ביום האירוע, כעשרים דקות לפני שהחל הירי. בצילום נראית התנועה שהתנהלה כסדרה, ובין המכוניות תועד גם האוטובוס שבו נסע גם עדן נתן זאדה ז"ל, כשהוא מתקדם במעלה הרחוב לכיוןן הכיכר. על פי חקירת המשטרה, אחרי נסיעה בתוך השכונה הדרוזית, פתח נתן זאדה בירי לעבר נוסעי האוטובוס, שכתוצאה ממנו נהרגו ארבעה בני אדם ונפצעו 12 נוסעים נוספים.

מה גרם להפעלת מל"ט?

"הצילומים האלה מעלים חשד שמישהו ידע על זה", אמר עו"ד מאהר תלחמי, שמייצג את משפחות הקורבנות בשפרעם. "למה שיהיה מל"ט שיצלם בצקום הפיגוע כ-25 דקות לפני שהוא מתרחש?", תהה תלחמי.

השניות שאחרי הירי מתועדות גם הן בקלטת, ובהן נראים מאות תושבי שפרעם הזועמים והמבוהלים רצים לעבר האוטובוס ומתגודדים סביבו. אותה התקהלות הסתיימה כזכור בלינץ' שביצעו תושבי שפרעם בנתן זאדה ז"ל. בכל ההליכים הקודמים, במשטרה, בשב"כ וגם בצה"ל, טענו גורמי הביטחון שלאיש לא היה מידע על מה שנתן זאדה מתכוון לבצע, ויותר מכך נטען שלא היו שום אמצעים בשטח כדי לעצור את הלינץ' שהתבצע במקום לאחר הירי.

בפרקליטות טוענים שהזמנים שמוצגים בסרטון אינם נכונים, ושעונים אחרים של מערכת המעקב מוכיחים שהמל"ט הגיע אחרי האירוע. על פרטי הגורם שהחליט לשלוח את אותו מל"ט לחוג בשמי שפרעם הוטל חיסיון ולכן לא ניתן לדעת מה היו המניעים להצבתו שם בזמן האירוע.

הקלטת שמתעדת את האירוע דקה אחר, מפריך את הטענות במידה מה. כעת יצטרכו גורמי הביטחון להסביר האם היה מידע מוקדם שגרם להם לתעד את רחובות שפרעם באותו יום, שהסתיים במותם של חמישה בני אדם.