חמאס בתגובה למעצר הבכיר: "נתעורר במלוא עוצמתנו בגדה המערבית"

צה"ל והשב"כ לכדו הלילה את מאהר עודה, מבכירי החמאס בגדה, האחראי לרציחתם של 70 ישראלים. בארגון מיהרו להגיב הבוקר על המעצר: "ההתנגדות היא הבחירה האסטרטגית שלנו והיא תתעורר במלוא עוצמתה", כך בהודעה רשמית מטעם חמאס. בארגון לא שכחו גם להאשים את מנגנוני הביטחון של אבו מאזן בסיוע לצה"ל במעצר

"ההתנגדות היא הבחירה האסטרטגית שלנו, ותתעורר במלוא עוצמתה בגדה המערבית - למרות הפגיעה בה", כך מאיימים הבוקר בחמאס בתגובה רשמית ראשונה למעצרו של בכיר הארגון בגדה מאהר עודה, האחראי לפיגועי התופת הקשים בקפה הלל ובצריפין.

בחמאס הדגישו כי המצוד של ישראל אחר המבוקש נמשך זה שנים רבות, אך טענו כי הוא לא היה מתאפשר אילולא הסיוע של הרשות הפלסטינית. "המעצר לא היה מתבצע ללא המאמצים הביטחוניים הכבירים של מנגנוני הביטחון של הפת"ח, במיוחד במחוז רמאללה", נמסר בהודעה רשמית של הארגון.

"הצלחת הכיבוש בחטיפתו של עודה מהווה רק הודאה בפחד שלו מהתמודדות עמנו", כך בהודעת החמאס, "מעצרו מכבד אותנו".

ממקימי החמאס ברמאללה

בכיר החמאס מאהר עודה (47) נעצר הלילה בפעילות משותפת של צה"ל, שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל. הוא היה מבוקש מאז סוף שנות ה-90, כמי שהיה אחראי לפיגועים בקפה הלל ובתחנת האוטובוס בצריפין.

הוא מתגורר בכפר עין-יברוד, מצפון-מזרח לרמאללה, נשוי ואב לארבעה, הוא ממקימי החמאס ברמאללה. הוא החל את פעילותו בראשית שנות ה-90, עם הקמת חוליית חמאס צבאית בכפרו. אותה חולייה חטפה וחקרה חשודים בשיתוף פעולה עם מדינת ישראל וכן דרשה אמצעי לחימה לצורך ביצוע פיגועים.

בשנת 1998 נחקר עודה על-ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים, וכן היה עצור מספר חודשים בכלא הפלסטיני. לאחר שחרורו הפך למבוקש בכיר.

אחראי לרצח 70 ישראלים

במהלך האינתיפאדה השנייה התקבל מידע לפיו שימש עודה בכיר במערך המימון של התשתית הצבאית של חמאס, שהייתה אחראית לרציחתם של 10 ישראלים. מעצרו התאפשר לאור קבלת מידע מודיעיני מדויק מהשב"כ.

מדובר צה"ל נמסר כי מדובר בשלב האחרון בסיכולה של מפקדת החמאס הצבאית שפעלה ברמאללה במהלך האינתיפאדה השנייה ובמהלכה הוציאה פיגועים רבים בהם נרצחו למעלה מ-70 ישראלים. 

7 הרוגים בקפה הלל, 8 הרוגים בטרמפיאדה בצריפין

שני הפיגועים, בקפה הלל בירושלים ובטרמפיאדה בצריפין, אירעו מספר שעות זה אחר זה. ב-9 בספטמבר 2003 פוצץ עצמו מחבל מתאבד בטרמפיאדה שליד המחנה הצבאי, וגרם למותם של ארבעה חיילים וארבע חיילות. 18 בני אדם נוספים נפצעו בפיגוע הקשה.

שעות מספר לאחר מכן פוצץ עצמו מחבל נוסף בבית הקפה "הלל" במושבה הגרמנית בירושלים. המאבטח בכניסה לבית הקפה חסם בגופו את המחבל, שניסה להיכנס כמה דקות קודם לכן לסניף "פיצה מטר" הסמוך. שבעה בני אדם נרצחו בפיגוע, ולא פחות מ-57 נוספים נפצעו.