נעצר ראש החולייה שביצעה את הפיגועים בקפה הלל ובצריפין

כוחות צה"ל והשב"כ עצרו ברמאללה את פעיל החמאס מאהר עודה שהיה מבוקש מאז סוף שנות ה-90, והיה אחראי על הפיגוע בקפה הלל ובטרמפיאדה בצריפין. מדובר צה"ל נמסר כי מדובר בשלב האחרון בסיכולה של מפקדת החמאס הצבאית שפעלה ברמאללה, במהלך האינתיפאדה השנייה, והוציאה פיגועים רבים בהם נרצחו למעלה מ-70 ישראלים

נעצר בכיר חמאס ברמאללה: בפעילות משותפת של צה"ל, שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל, נעצר הלילה ברמאללה פעיל החמאס מאהר עודה שהיה מבוקש מאז סוף שנות ה-90, והיה אחראי על הפיגועים בקפה הלל ובתחנת האוטובוס בצריפין.

עודה, יליד 1963, מהכפר עין-יברוד, מצפון-מזרח לרמאללה, נשוי ואב לארבעה, הוא ממקימי החמאס ברמאללה. הוא החל את פעילותו בראשית שנות ה-90, עם הקמת חוליית חמאס צבאית בכפרו. אותה חולייה חטפה וחקרה חשודים בשיתוף פעולה עם מדינת ישראל וכן דרשה אמצעי לחימה לצורך ביצוע פיגועים.

בשנת 1998 נחקר עודה על-ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים, וכן היה עצור מספר חודשים בכלא הפלסטיני. לאחר שחרורו הפך למבוקש בכיר.

אחראי לרצח 70 ישראלים

במהלך האינתיפאדה השנייה התקבל מידע לפיו שימש עודה בכיר במערך המימון של התשתית הצבאית של חמאס, שהייתה אחראית לרציחתם של 10 ישראלים. מעצרו התאפשר לאור קבלת מידע מודיעיני מדויק מהשב"כ.

מדובר צה"ל נמסר כי מדובר בשלב האחרון בסיכולה של מפקדת החמאס הצבאית שפעלה ברמאללה במהלך האינתיפאדה השנייה ובמהלכה הוציאה פיגועים רבים בהם נרצחו למעלה מ-70 ישראלים. 

7 הרוגים בקפה הלל, 8 הרוגים בטרמפיאדה בצריפין

שני הפיגועים, בקפה הלל בירושלים ובטרמפיאדה בצריפין, אירעו מספר שעות זה אחר זה. ב-9 בספטמבר 2003 פוצץ עצמו מחבל מתאבד בטרמפיאדה שליד המחנה הצבאי, וגרם למותם של ארבעה חיילים וארבע חיילות. 18 בני אדם נוספים נפצעו בפיגוע הקשה.

שעות מספר לאחר מכן פוצץ עצמו מחבל נוסף בבית הקפה "הלל" במושבה הגרמנית בירושלים. המאבטח בכניסה לבית הקפה חסם בגופו את המחבל, שניסה להיכנס כמה דקות קודם לכן לסניף "פיצה מטר" הסמוך. שבעה בני אדם נרצחו בפיגוע, ולא פחות מ-57 נוספים נפצעו.