התיעוד המלא: חיילי צה"ל מדברים מהשבי - 25 שנה אחרי

רשת אל-ג'זירה שידרה הערב תכנית דוקומנטרית בת שני חלקים בשם "ההחלפה", בה נראו לראשונה מזה 25 שנה קטעי וידאו המתעדים את חיילי צה"ל בשבי, ששוחררו בהמשך בעסקת ג'יבריל. אחד השבויים שחי היום בישראל, נסים שלם, צפה בתיעוד ואז הגיב בשיחה עם חדשות 2: "אי אפשר להיות גיבור בשבי". צפו בתיעוד המלא

רשת "אל-ג'זירה" שידרה אמש את הסדרה "ההחלפה", ובה נחשפו תמונות נדירות של שני חיילי צה"ל, נסים שלם ויוסף גרוף, שנלקחו בשבי על ידי ארגון "החזית העממית-המפקדה הכללית" של אחמד ג'יבריל בחודש ספטמבר 1983. גרוף, שלם וחייל נוסף - חזי שי - שוחררו לבסוף בעסקת ג'יבריל ב-1985.

בתמונות נראים החיילים מדברים למצלמה ומדקלמים מסרים שהוכרחו לומר. מדובר בתיעוד נדיר ויוצא דופן, ששודר לאחר שהמפיק הירדני של רשת "אל-ג'זירה" קיבל לראשונה גישה לארכיון של ארגון הטרור, צפה בקלטות והחליט לשדר אותן.

בסדרה הדוקומנטרית נראה גם לראשונה תא הכלא של החיילים בסוריה: מדובר בצינוק שהוכן מראש לשביית החיילים, ושני החיילים הגיעו לשם לאחר שהופרדו מחבריהם, ארבעה חיילים נוספים שנחטפו באותה העת, והועברו לידי הפת"ח.

"אני לא אוהב את הדגל הציוני"

"אני לא אוהב כל כך את הדגל הציוני", אומר שלם בקלטת - מסר שאותו שוביו הכריחו אותו להגיד. "איני מסכים למלחמה, וכשראיתי את סברה ושתילה - בכיתי בחדר". את חיילי צה"ל כינה שלם בקלטת "נאצים" ו-"היטלר".

בקטע אחר נראה החייל יוסף גרוף בוכה נוכח התמונות המגיעות מסברה ושתילה. לאחר מכן, מדבר הוא גם כן למצלמת השובים, ואומר דברים שללא ספק הושמו בפיו. "הלילה בטוח יהיו לי הרבה חלומות, וזה יהיה קשה", הוא אומר למצלמה.

ברשת "אל-ג'זירה", סיקרו כמובן את הסיפור בעין אחרת. "בקרב בסולטאן יעקב השתתפו פעילי 'החזית העממית-המפקדה הכללית'", סופר בסדרה. "הם תקפו מספר טנקים וכלי רכב צבאיים ישראליים...לאחר מספר שעות הם מצאו מפקד של אחד הטנקים כשהוא פצוע ולקחו אותו למקום מסתור".

בסדרה סופר כי "ישראל ניסתה להגיע לשבויים לאורך השנים, אך ללא הועיל...'החזית העממית' שמרה עליהם בתנאים טובים".

נסים שלם מגיב לתמונות: "לא יכולתי לעמוד מולם יותר"

ניסים שלם צפה בקטעים לראשונה אמש במהדורה המרכזית של חדשות 2. "לפני אותו ראיון לקחו אותי לבור במשך יומיים וביקשו מאוד יפה שאגיד את אותם דברים", הוא סיפר בשיחת טלפון לאחר שידור הכתבה.

"היה לי קשה, אבל אי אפשר להיות גיבור מול מה שהם עושים", סיפר שלם, וחשף פרטים גם על הפגישה עם אנשי האו"ם: "כשהגיע הצלב האדום אמרתי להם שמענים אותי וביקשתי שיגידו לשובים שלי משהו". לדבריו, אנשי הצלב האדום ביקשו ממנו לא לומר מילה, אחרת לא יוכלו לראות אותו פעם נוספת.

"מוטב שלא תדבר, הם אמרו לי", סיפר שלם בראיון. "לא הייתה לי ברירה. נכנעתי. במשך שנה עמדתי מול השובים שלי, אבל הם שברו אותי. לא הצלחתי יותר".

"במשך שעות הם היו מכניסים אותי לחדרים ומקרינים לי סרטים", הוסיף שלם שנשמע נרגש במיוחד. "אמרתי להם שלא נראה לי הגיוני שזה מה שעושים חיילי צה"ל, אבל שילמתי על כך ביוקר, כי אצלם לא יכולים לומר את האמת".

החיילים חזי שי, יוסף גרוף וניסים שלם הוחזרו לישראל במסגרת עסקת ג'יבריל, שנחתמה ב-21 במאי 1985. במסגרת העסקה שחררה ישראל 1,150 מחבלים מבתי הכלא בישראל, ובהם גם קוזו אקומוטו, שנטל חלק פעיל בטבח בנמל התעופה בן גוריון. בתמורה למחבלים, שוחררו שלושת החיילים, שעד רגע נחיתתם בארץ לא היה ידוע מה עלה בגורלם.

הווידאופדיה: רון ארד

הווידאופדיה: העסקה להשבת החיילים החטופים