מי חיבל בעסקת הנשק עם קולומביה?

האם במהלך המרוץ לספק לקולומביה מטוסים ללא טייס דווקא חברה ישראלית מתחרה חיבלה בעסקה? מנכ"ל משרד הביטחון אודי שני יצא לקולומביה כדי להרגיע את הרוחות ולנסות להציל את העסקה בשווי 50 מיליון דולר

פרסום ראשון: במשרד הביטחון חוקרים בשבועות האחרונים חשדות חמורים לפיהם גורם באחת התעשיות הביטחוניות בישראל פעל לשם ביטול עסקה ביטחונית עם קולומביה, של חברה ישראלית מתחרה. שווי העסקה שנחתמה נאמד ב-50 מיליון דולרים.

לאחר שהעסקה עמדה בפני חתימה, נשלחו למספר מערכות עיתונים בקולומביה מכתבים אנונימיים שטוענים כי "אלביט", החברה שזכתה במכרז, שיחדה את ראשי הממשל הקולומביאני. התקשורת המקומית פרסמה את הסיפור, וכתוצאה מכך בחר הממשל הקולומביאני להקפיא את העסקה.

מנכ"ל משרד הביטחון יצא לקולומביה

בחקירה שקיים משרד הביטחון מייד מתברר שמדובר בגורם שפעל באחת התעשיות הביטחוניות כאן, בישראל, וכי הוא זה שמנסה לחבל בעסקה הזאת. כל הגורמים המטפלים בסוגיה אומרים עם זאת, כי אין בשלב זה חשד לשוחד, וכי מדובר בעלילה.

הסיפור היה כה דרמטי, שמנכ"ל משרד הביטחון האלוף (מיל') אודי שני יצא לפגישה עם שר ההגנה הקולומביאני וניסה לפתור את המשבר. עם זאת, גורמים במשרד הביטחון אומרים הערב כי מאמציו עדיין לא נושאים פרי.